كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
علم عروض و قافیه

علم عروض و قافیه

نویسنده: محمد شهری
ناشر: ترانه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 215
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 5

 

مروری بر کتاب

راهی ساده در فراگیری وزن و قافیه در شعر فارسی

موضوع کتاب حاضر، آموزش عروض و قافیه در شعر فارسی است. این کتاب، پنجمین مجلد از مجموعه «پژوهش‌های ادبی است و در بردارنده مطالبی در راستای آموزش آسان‌تر علم عروض و قافیه در شعر فارسی است.

نگارنده در این نوشتار، ابتدا به بیان مقدمات و تعریف‌های موجود در علم عروض پرداخته و سپس به بحث درباره بحرهای متفق‌الارکان و بحرهای مختلف الارکان روی آورده، چند بحر جدید در شعر فارسی را که با نام پدیدآورندگان آنها نامگذاری گردیده، معرفی نموده، در ادامه به بیان وزن اشعار نیمایی پرداخته است.

وی سپس مبحثی را به معرفی بحر طویل فارسی و بیان ویژگی‌هایی عروض سنتی اختصاص داده و گفتار خویش را با پرداختن به فن قافیه به پایان برده است.کتاب بر اساس پژوهش در دیوان شاعران فارسی زبان و استخراج اوزان اشعار آنان فراهم آمده است، در این کتاب زیباترین اوزانی که تا کنون در شعر فارسی به کار رفته با مثالهای متعدد تقطیع شده است. روش بکار رفته در این نوشته به گونه ای است که علاقه مندان به یادگیری وزن شعر فارسی را، خیلی سزیع به نتیجه می رساند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

علم عروض و قافیه

  • ناشر: ترانه
  • کد کتاب: 96808
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد شهری, نقد شعر, دستور زبان فارسی, عروض, قافیه, شعر فارسی, کتاب علم عروض و قافیه