منو
سبد خرید

علل گرایش به مادیگری ، متن کامل

علل گرایش به مادیگری ، متن کامل
علل گرایش به مادیگری ، متن کامل
-30 %
علل گرایش به مادیگری ، متن کامل
علل گرایش به مادیگری ، متن کامل
علل گرایش به مادیگری ، متن کامل
  • موجودی: موجود
  • مدل: 138787 - 107/6
  • وزن: 0.40kg
195,000 ریال
280,000 ریال

علل گرایش به مادیگری

نویسنده: آیت الله مرتضی مطهری
ناشر: صدرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 226
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1372 _ 1362 

کمیاب - کیفیت : در حد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

به ضمیمه ماتریالیسم در ایران

موضوع اصلی بحث این کتاب، یعنی اثبات یا انکار خدا، قطعا حساسترین و شورانگیزترین موضوعی است که از قجر تاریخ تاکنون اندیشه ها را به خود مشغول داشته و می دارد.

ماتریالیسم: موضوع بحث علل گرایش به مادیگری است. پایه های فکری استاد شهید مطهری را می توان در “نظریه فطرت” ایشان جستجو نمود و شاید هم به همین جهت باشد که ایشان از فطرت با عنوان اصل مادر در معارف اسلامی یاد می نماید. نظریه فطرت استاد یکی از مهمترین نظریات منشا دین می باشد.

ایشان معتقد بودند که دین امری فطری است چه در ناحیه بینشی و چه در ناحیه گرایشی. فطری بودن دین در ناحیه بینشی بدین معناست که گزاره “خدا وجود دارد” فطری است و در ناحیه گرایشی به معنای این است که انسان فطرتا به خدا گرایش دارد. از این روست که استاد مطهری، در مطالعات خود در باب دین گریزی اصل را بر دینداری نهاده و آنگاه به علل گرایش به مادیگری می پردازد.

به عبارت دیگر از آنجا که ایشان معتقد بودند که دین فطری است و در نتیجه ذاتی انسان می باشد، گرایش به آن را مستغنی از دلیل دانسته و لذا به جای اینکه مانند دیگران به بررسی علل گرایش به دین و منشا دین بپردازند، با مسلم گرفتن اصل دینداری به بررسی علل گرایش به مادیگری می پردازند: “طرح این بحث به این کیفیت که علل گرایش به مادیگری چیست، طبعا نمودار این است که ما مدعی هستیم انسان بالطبع نمی بایست گرایش مادی پیدا کند.

فهرست

ماتریالیسم در ایران
علل گرایش به مادیگری
نارسایی مفاهیم دینی کلیسا
نارسایی مفاهیم فلسفی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات