كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
عقل و دین از منظر روشن فکران دینی معاصر

عقل و دین از منظر روشن فکران دینی معاصر

نویسنده: محمد جعفری هرندی
ناشر: بوستان کتاب قم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 321
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

از منظر روشن فکران دینی معاصر

تاملی انتقادی بر مبانی نظری جریان روشنفکری دینی معاصر

نظری اجمالی به گفتمان اندیشه دینی در چند دهه اخیر، از تأثیرگذاری روشنفکران دینی در این عرصه خبر می دهد. 
بی تردید نواندیشان دینی در دهه های اخیر به ویژه دوران پس از انقلاب در برانگیختن برخی مباحث فلسفی – دینی، سهم وافری داشته اند؛ مباحثی که غالباً بحث های موافق و مخالف دیگری را در پی داشت و گاه به چالش های جدی در صحنه اجتماعی و سیاسی نیز منجر می گشت. با این توصیف، این نوشتار بر آن است که نسبت عقل و دین را که از بنیادی ترین مباحث فلسفه دین است، از منظر دو تن از شاخص ترین چهره های روشنفکری دینی ـ محمد مجتهد شبستری و عبدالکریم سروش ـ به بررسی و نقد بگذارد.

در این نوشتار ضمن بررسی اجمالی گفتمان اندیشه دینی در دهه های اخیر، به بیان تأثیر اندیشه های روشن فکران دینی در این زمینه پرداخته شده و چالش هایی که این افراد در زمینه های مختلف سیاسی و اجتماعی و اعتقادی در جامعه اسلامی ایجاد کرده اند، بررسی گردیده است. نویسنده به نقد و بررسی دیدگاه های عبدالکریم سروش و محمد مجتهد شبستری در زمینه ایمان و عقلانیت، نقش عقل در تبیین و تکامل باورهای دینی، هرمنوتیک قرآن و سنت، عقل و توجیه باورهای دینی و تجزیه و تحلیل گزاره های دینی توسط عقل پرداخته و نحوه برداشت آنان در این عرصه را به چالش کشیده است.
 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

عقل و دین از منظر روشن فکران دینی معاصر

  • 0ریال

برچسب ها: محمد جعفری هرندی, فلسفه اسلامی, روشنفکری دینی, اسلام, فلسفه دین, کتاب عقل و دین از منظر روشن فکران دینی معاصر