دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

عقل مذکر ؛ مردانگی و زنانگی در فلسفه غرب

عقل مذکر ؛ مردانگی و زنانگی در فلسفه غرب
عقل مذکر ؛ مردانگی و زنانگی در فلسفه غرب
درحال حاضر موجود نمی باشد
عقل مذکر ؛ مردانگی و زنانگی در فلسفه غرب
عقل مذکر ؛ مردانگی و زنانگی در فلسفه غرب

عقل مذکر 

نویسنده: ژنویو لوید
مترجم : محبوبه مهاجر

ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 192
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 9


مروری بر کتاب

مردانگی و زنانگی در فلسفه غرب

 ذات دريافت علمي از شرايط اجتماعي، جدا نيست و نمي توان بي طرفي ارزشي را در اين عرصه، ارزشي ندانست.به علاوه علم يگانه شيوه نيل به حقيقت و صدق نيست و حتي در ميان گزاره هاي شعب مختلف علمي، تجانس وجود ندارد تا بتوان آنها را به يكديگر تحويل كرد. نگاه اتوپيايي به مناسبات علم و جامعه گوياي آن است كه استدلال علمي به لحاظ بينشي و روشي از بي طرفي ارزشي نسبت به واقعيات اجتماعي برخوردار است.

این مدعای رایج در مجادلات فلسفی کنونی که عقل «مردانه» است، ناگزیر این فکر را به ذهن متبادر می‌کند که هر آنچه برای مرد معقول و درست است، ممکن است در مورد زن صدق نکند.این کتاب نشان می‌دهد که مردانه بودن عقل انسان تنها به یک‌سونگری سطحی زبان خلاصه نمی‌شود، بلکه ریشه‌های آن در دل سنت فلسفی غرب نهفته است.

قصد این نیست که بگوییم زن حقیقتی خاص خود دارد یا ضوابطی مشخصاً زنانه برای باورهای عقلانی هست. غرض، اقامه‌ی نظری است که لاف‌زنی‌های «عقل» را کم‌وبیش رسوا می‌کند.  گذشته از این، جنسیت یکی از چیزهایی است که تصور می‌رود اندیشه‌ی به‌راستی عقلانی باید از آن برکنار باشد. این باور که اگر همه‌ی ذهن‌ها عقلانی باشند اساساً فرقی با هم ندارند، زیربنای بسیاری از ایده‌آل‌های اخلاقی و سیاسی ماست.  

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات