کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
عقل در حکمت مشا ؛ از ارسطو تا ابن سینا

عقل در حکمت مشا ؛ از ارسطو تا ابن سینا

نویسنده: علیمراد داودی
ناشر: دهخدا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 444
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1349 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

در مقام تحلیل شاکله و ساختار فلسفه متعالیه از عناصری چون علم کلام ، عرفان نظری ، حکمت مشا و آموزه های دینی یاد می شود، بی آنکه به نقش شخصیت برجسته ای چون میرداماد در تکوین بزرگ فیلسوفی چون صدرا و افکار و اندیشه های فلسفی اش اشاره ای شود.

با اندیشیدن درباره علت این بی مهری درنهایت تنها چیزی که در مقام تحلیل این مهم به ذهن می رسد آن است که نثر پیچیده و مغلق میر در آثارش باعث شده تا اذهان جستجوگر و نقاد حکمت پژوهان و مشتاقان فلسفه اسلامی از این اقیانوس بی کرانه معارف یقینی محروم و کم بهره باشند.

در این کتاب به شرح آراء ارسطو درباره نفس و اشرف قوای آن یعنی عقل پرداخته شد و سیر آراء مشائیان پس از ارسطو، از جمله فیلسوفان مسلمان دربارة این موضوع آمده است. نویسنده در واقع این کتاب را بدان قصد تألیف کرده که مقدمه ای بر ترجمه او از رسالة در باب نفس ارسطو باشد و زمینة درک و فهم آن را میسر کند در ادامه برای اطلاع خوانندگان قسمتی از مقدمه کتاب آورده شده است : .مسأله عقل از اهمّ مسائل در تاریخ فلسفة اروپایی و اسلامی است و طرح آن تقریباً در همة اعصار مقارن با ذکری از ارسطوست. به قول نویسندگان از همان دم که در یونان ارسطو را عقل حوزة درس افلاطون نامیدند گویی نام این حکیم با نام عقل الفت گرفت و این الفت در ممّر ادوار همچنان استوار ماند. با توجه به اینکه از حکما هیچکس نمی توان یافت که قصد معرفت عقل را نکرده یا لااقل بحث و فحص خود را در سایر مطالب کما بیش بدین مطلب مرتبط ندیده باشد.

باید گفت که تبعیّت از ارسطو در این طریق یا طرح مطلب به شیوة او یا ادّعای حلّ مشکلات و رفع مبهمات اقوال او یا قیام به معارضه با مفاد عقاید او، به تصریح یا به تلویح، از اوصاف همة کتب حکمت و دفاتر معرفت بوده است.. چون این مقدمه پرداخته شد به نظر رسید که تناسب آن با کتاب ارسطو از لحاظ اجمال و تفصیل از میان رفته است و اگر مقدمه ای بر آن کتاب باشد از قبیل فرع مزید بر اصل خواهد بود. از این رو بخشی از آن را که در ذکر عقاید اسلاف ارسطو بود به صورت مقدمه ای بر کتاب او آورد و باقی مطالب را در چهار بخش به صورت کتاب مستقل تنظیم کرد و برای انتشار آماده ساخت و نام آن را عقل در حکمت مشاء از ارسطو تا ابن سینا گذاشت.

آقای دکتر یحیی مهدوی فرمودند که در بخش اول کتاب تفصیلی بیش از آنچه درخور بود به کار رفته و بعضی از مطالب در فصول مختلف تکرار شده است. جناب آقای دکتر غلامحسین صدیقی نتیجه ای را که از جملة ابواب گرفته شده و در ختام کتاب آمده است نپسندیدند و تقریب رأی ارسطو را دربارة معقولات به مذهب افلاطون جائز ندیدند. آقای دکتر احمد فردید در صحت بعضی از اصطلاحات آن تردید کردند؛ از جمله: دو اصطلاح «خارجیت» و «واقعیت» را که در این کتاب احیاناً به معنی متداول در عرف عام به کار رفته است به سبب معنی محدودی که این دو لفظ در آثار حکماء دارد صحیح ندانستند، و رأیی را که با اقتباس از اکتاو هاملن در صفحة 81 در مقایسة منطق و روان شناسی در نظر ارسطو آمده است مردود شمردند و تأکیدی را که دربارة زیست شناسی ارسطو و تأثیر آن در جهت سیر آراء فلسفی او شده است روا ندیدند و چند نکتة دیگر از همین قبیل را یادآور شدند.

آقای دکتر سیّد حسین نصر درج فهرستی از اتمام کتب و آثاری را که دربارة نفس و عقل در فلسفة مشائین تاکنون تألیف شده است، اگرچه در این تألیف از آنها اقتباس مطالب نشده باشد، لازم شمردند. در حواشی این کتاب هر جا که ارجاع به «روبن»، بدون توضیح دیگری شده باشد، منظور کتاب ارسطو تألیف لئون روبن است، و منظور از «رأس» کتاب ارسطو تألیف ویلیام دیوید راس یعنی ترجمة فرانسوی این کتاب است، و منظور از «هاملن» کتاب هیئت تألیفی آراء ارسطو تألیف اکتاو هاملن، و منظور از «نوینس» کتاب تحول روان شناسی ارسطو تألیف فرانسیس نوینس، و منظور از «دو کورت» کتاب نظریة عقل در مذهب ارسطو و مفسران او تألیف مارسل دو کورت، و منظور از «رود» کتاب نفس تألیف ا.رود است، مگر اینکه به آثار دیگری از همین مصّنفان به اسم و رسم تصریح شده باشد، و مشخصات این کتب در فهرست مأخذ این کتاب آمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

عقل در حکمت مشا ؛ از ارسطو تا ابن سینا

  • ناشر: دهخدا
  • کد کتاب: 86271 - 97/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: علیمراد داودی, عقل در حکمت مشا ؛ از ارسطو, ابن سینا, فلسفه مشا, فلسفه اسلامی, فلسفه یونان, تاریخ فلسفه, حکمت پارسی, کتاب های نایاب, کتاب عقل در حکمت مشا