دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

عقلانیت دانش علمی ؛ روش شناسی انتقادی

عقلانیت دانش علمی ٬ روش شناسی انتقادی

نویسنده: علی ساعی
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

موضوع این كتاب عقلانیت دانش علمی است. بنیان فلسفی این نوشتار بر افق معرفتی عقلانیت انتقادی استوار است. با این حال، در پرتو استدلال نقادانه، این دستگاه معرفتی اصلاح و در ادامه با حفظ بنیان‌های معرفتی عقلانیت انتقادی، دستگاه معرفتی فازی فرموله شده است.

متن حاضر از حیث روش داوری، بر استدلال عقلانی استوار است و واحدهای تحلیل آن، دستگاه‌های معرفتی است.مباحث کتاب واحد درسی نویسنده جهت دانشجویان کاردانی، کارشناسی و ارشد دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس می باشد.

نویسنده در کتاب حاضر مفهوم عقلانیت دانش علمی را با تکیه بر دلالت معنایی و مصداقی آن مورد بررسی قرار داده است. این بررسی براساس روش‌شناسی انتقادی صورت گرفته است. در این متن عقلانیت دانش علمی درباره اسطوره‌ها و نظریه‌ها تعمیم یافته است.

یکی از پیش‌فرض‌های مطرح در این نوع روایت آن است که حقیقت امری انحصاری نیست؛ و نیز در کتاب درباره تمایز عقلانیت علم با غیر علم به تجربه به مثابه یکی از معیارهای داوری درباره علمی بودن یک دانش تأکید شده است. در تعریف عقلانیت علمی در این کتاب، عقلانیت تجربه محور، شک محور، تفسیری، انتقادی و نیز استدلال انتقادی درباره دستگاه معرفتی تجربه‌گرایی پوزیتیویستی و درباره دستگاه معرفتی نسبت گرایی مورد مطالعه قرارگرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات