عظمت و انحطاط شهر ماهاگونی

عظمت و انحطاط شهر ماهاگونی

نویسنده: برتولت برشت
مترجم: مینو ملک خوانی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 104
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 ~ 1353 - دوره چاپ: 2 ~ 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

در ماهاگونی‌، ظاهرا همه‌ چیز در دنیای‌ پنداری‌ و افسانه‌یی‌ می‌گذرد. ماهاگونی‌ در بیست‌ تابلو، بنیان‌ نهادن‌ شهری‌ افسانه‌یی‌ به‌ دست‌ گروهی‌ از دام‌ گستران‌ و هیزم‌ شکن‌های‌ آلاسکا، صعود سرگیجه‌آور و سقوط‌ آن‌ را حکایت‌ می‌کند. برتولت برشت  , نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر و شاعر آلمانی سوسیالیست و کمونیست بود.او سرودن شعرهایش را در ۱۵ سالگی و پیش از نمایشنامه‌نویسی آغاز کرد و نخستین سروده‌هایش را بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۷ سرود و آنها را در نشریات محلی منتشر کرد.

در سال ۱۹۱۸ ، هنگامی که به خدمت سربازی اعزام شد افزون بر کار در بیمارستان نظامی پشت جبهه، سروده‌هایش را همراه با نواختن گیتار برای سربازان می‌خواند و آنها را مجذوب نوای گرم و سرود دلنشین خود می‌کرد.شعرهای نمایشی برشت را از مهم‌ترین آثار او دانسته‌اند. اینها شعرهایی هستند که به صورت سرود، تصنیف یا ترانه وارد نمایشنامه‌های او شده و به مناسبت‌های موضوعی خاص یا برای غنا بخشیدن به موضوع و افزایش اثرگذاری، به صورت پیش درآمد، میان‌پرده، موخره یا در میان متن آورده‌شده‌اند.

این شعرها اغلب طنزآمیز یا هزل‌آمیز هستند و زیر پوستهٔ شوخ‌طبعانهٔ خود مفاهیم بسیار جدی و آگاه کننده داشته و پیام‌رسان ایده‌های نقادانه و اجتماعی برشت هستند. بیشتر نمایشنامه‌های برشت دربرگیرندهٔ یک یا چند سرود، ترانه و شعر است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

عظمت و انحطاط شهر ماهاگونی

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 83395 - 62/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: برتولت برشت, مینو ملک خوانی, نمایشنامه آلمانی, داستان های آلمانی, کتاب عظمت و انحطاط شهر ماهاگونی