منو
سبد خرید

عطر آشنائی

عطر آشنائی
-20 %
عطر آشنائی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 112497 - 16/2
  • وزن: 0.30kg
199,000 ریال
250,000 ریال

عطر آشنائی

نویسنده: سائل لواسانی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 327
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ~ نو ؛ صفحه اول کتاب نوشته دارد.

 

مروری بر کتاب

مجموعه شعر و داستان

شاعر، جرّاح کلمات و بیان کننده احساسی است که با زبان عادی نمی‌توان گفت و به قول صمیمانه سائل:‌«قلم که در دست می‌گیرم، با نوشیدن زیادی شراب وزن و قافیه و ردیف، شعر نشخوار می‌کنم. مخالف شعرهای نیمایی نیستم، ولی سعی می‌کنم مضمون‌های نو را در قالب عروضی به خورد ادب دوستان بدهم! اما نوشته‌هایم که از زندگی مردم، به خصوص یک لاقباها جدا نیست و به اسم سبک تهرانی برای خودش جایی باز کرده، بیانگر احساسات پاک هر ایرانی است که با عشق با نان خالی از گلویشان پائین می‌رود و کوچه فقر را به خیابان درد ترجیح می‌دهند.همچین که می‌افتم روی خشت، بهم می‌گویند«سیف‌الله». من خودم آن را برگرداندم به «سائل»؛ چون دیدم که خدا سیف‌الله زیاد دارد و چون عرضه ادای دین به طبیعت قشنگ لواسان را ندارم، فامیلی‌ام به جای «مجرّب» شد لواسانی که حالا سائل لواسانی ام».

سائل در سال ۱۳۲۱ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. پدرش با نام و نام خانوادگی «سیف‌الله مجرب» برای او شناسنامه گرفت و همان طور که خود بیان کرده، در عرصه شعر و شاعری، بیش از نیم قرن می‌گذرد که به «سائل لواسانی» متخلص شده است.او بدون هر ادعایی با طبعی روان و ذوقی سرشار، زیبایی‌های زندگی و رویدادهای اجتماعی را به خوبی احساس نموده و آن را در قالب غزل در سروده‌های خویش منعکس می‌سازد.او متواضعانه با تک بیتی که بر روی جلد دیوانش نقش بسته، خود را این چنین معرفی کرده است:

چه دشمن مرا کم شمارد، چه دوست     که میلاد شاعر پس از مرگ اوست

«سائل لواسانی»‌برای مردم لواسان نامی آشناست، او را با اشعارش می‌شناسند. زیرا عمری است که با مجموعه‌ اشعارش زندگی کرده. اشعاری که ستایش خوبی‌ها، خلق زیبایی‌ها افشای زشتی‌ها را در خود جای داده است.شعر که در حقیقت تلفیقی از هنر نقاشی، معماری و موسیقی است،در کارهای سائل با بهره‌گیری از عناصر عاطفه و اندیشه در نهایت زیبایی کمال یافته است.

در مورخ اردبیهشت‌ماه ۱۳۸۰ در ماهنامه«نامه لواسان» در ستونی تحت عنوان:«آشنایی با شاعر لواسانی»این چنین آمده است:«سائل شاعر و ادب دوستی مردمی است. همراه مردم و در میان ایشان و درگیر با مسائل و روزمرگی آنها زندگی می‌کند و در غم و شادی اهالی لواسان شریک و همراه است.»

مجموعه شعر و داستان او نیز به گفته خودش برخاسته‌ از زندگی مردمی است که با آنها زیسته و در شادی و اندوهشان حضور داشته است.در پاسخ شاعری که از شعر او تجلیل کرده بود، با عنوان «سایه تنهایی»،طی ۱۶ سطر جوابیه‌ای انشاء نمود که به سه بیت از آن توجه شود:

از سر بنده نوازی است که لطفی دارند
ورنه یک شاعر معمولی بی‌مقدارم
در پناه گل آرامش یاران هستم
فارغ از سایه تنهایی هر دیوارم
نه فروشنده خود بر زر و سیمم سائل
نه ثناگوی فرومایه هر دربارم

هر شاعر که دست به آفرینش می‌زند، دست کم این رسالت را برای خود قائل است که در تعالی هنر خویش تلاش نماید تا فرهنگ جامعه ارتقاء یابد،شاعر سخن سنج،شاعری است که در رهگذر زندگی آنچه می‌بیند،به تصویر بکشد. قبل از این که زندگی با مظاهر خوب و بدش در شعرش حضور محسوس یابد.رسم است که شعرا شعر سنگ مزار خود را در زمان حیات می‌سرایند که به عنوان مثال شعر سنگ مزار پروین با این سطر شروع می‌شود:

این که خاک سیهش بالین است
اختر چرخ ادب پروین است

سائل هم برای روی سنگ مزارش رباعی ذیل را سروده است:

آزرده مشو اگر هلاکم کردند
با تیغ زمانه چاک چاکم کردند
تا آن که شوم سبز و شکوفا گردم
چون بذر مرا میان خاکم کردند

سائل لواسانی،بیش از نیم قرن است که می‌نویسد و می‌سراید و در انجمن‌های ادبی تهران و شمیران چهره‌ای شناخته شده است. او به غیر از دیوان گرانسنگش، دو کتاب با نام‌های:«عطر آشنایی» و «عشق و نون‌خالی»نیز در دسترس علاقه‌مندان قرارداده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات