كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
عشق و عاشقی از نظر عقل و شرع و طب و عرفان

عشق و عاشقی از نظر عقل و شرع و طب و عرفان

نویسنده: ابوالفضل برقعی
ناشر: اتحاد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 70
اندازه کتاب: 
رقعی سال انتشار: 1336 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب 

بانضمام دو فهرست از عقاید صوفیه و شیخیه
 

عشق، نهایت احساس و عواطف در طلب است. عشق، وجود را صرف او کردن، از وجود گذشتن، در طلب او سوختن و لذت بردن و نرسیدن. عشق، دارای سوز است و سوزش هم برای همه لذت‌بخش است. این سوز عشق است که انسان سازی می‌کند، نه خود عشق. عشق، ماهیت انسان را می‌سازد. عشق، وجود را هستی می‌بخشد و عشق، وجود را به موجود، تبدیل می‌کند. عشق، یکتاست و او نیز در یکی است، پس عشق او، بی‌همتاست. تنها یک چیز در دل قرار می‌گیرد و هیچ چیز دیگر را نمی‌توان در آن قرار داد، چون ظرفیت دل، یک است، او هم یکی‌ست.

عشق از عشقه گرفته شده و آن گیاهی است به نام لبلاب، چون بر درختی پیچد آن را بخشکاند. عشق صوری درخت جسم صاحبش را، خُشک و زردرو می‌کند، اما عشق معنوی بیخ درخت هستی اعتباری عاشق را خشک سازد و او را از خود بمیراند. عشق در لغت افراط در دوست داشتن و محبت تام معنی کرده‌اند.

اگر چه تعریف دقیق کلمه «عشق» کار بسیار سختی است و نیازمند بحث‌های طولانی و دقیق است، اما جنبه‌های گوناگون آن را می‌توان از راه بررسی چیزهایی که «عشق» یا عاشقانه «نیستند» تشریح کرد. عشق به عنوان یک احساس مثبت (وشکل بسیار قوی «دوست داشتن») معمولاً درنقطه مقابل تنفر (یا بی‌احساسی محض) قرار می‌گیرد و در صورتی که درآن عامل میل جنسی کمرنگ باشد و یک شکل خالص و محض رابطه رمانتیک را متضمن باشد، با کلمه شهوت قابل قیاس است؛ عشق در صورتی که یک رابطه بین فرد ودیگر افراد را توصیف کند که درآن زمزمه‌های رمانتیک زیادی وجود دارد در مقابل دوستی و رفاقت قرار می‌گیرد؛ با وجود آنکه در برخی از تعریف‌ها «عشق» بر وجود رابطه دوستانه بین دو نفر در بافت‌های خاص تأکید دارد.


 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

عشق و عاشقی از نظر عقل و شرع و طب و عرفان

  • ناشر: اتحاد
  • کد کتاب: 50344 - 86/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابوالفضل برقعی, عشق, عرفان اسلامی, تصوف, شیخیه, عشق زمینی, عشق عرفانی, کتاب عشق و عاشقی از نظر عقل و شرع و طب و عرفان