دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

عشق و شمشیر

عشق و شمشیر

نویسنده: سیروس بهمن
ناشر: دنیای کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 942
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

زندگی نادرشاه از چوپانی تا پادشاهی

  ایل افشار که قهرمان داستان ما نادر قلی افشار از میان ایشان برخاسته است،در قرن سیزدهم بر اثر پیشرفت مغول ها متوجه باختر شده نخست در آذربایجا اقامت گزیدند و سپس در نقاط دیگر ایران پراکنده شدند،شاه اسمعبل اول سران قزل باش را مخصوصا از افشارها و شش قوم دیگر ترک و مغول برگزید و شاه عباس همچون از این طایفه رشادت و مردانگی دیده بود.

کتاب ؛ توصیفی است از زندگی و اقدامات نادرشاه افشار که مطالب آن از تولد و بلوغ تا دوره جنگ و کشمکش و پادشاهی او را در برمی‌گیرد .نادر در سال 1100هجری در سیاه چادری چشم به جهان گشود .دوره کودکی را در فقر و مسکنت طی کرد, سپس به همراه پدر و به دنبال ایل پی در پی از 'کبکان ' به 'دره‌گز 'و از دیاری به دیار دیگر می‌رفت .پدر را در تامین مایحتاج زندگی یاری می‌کرد .

او بعدها راهزنی را پیشه خود ساخت و ماجراهای گوناگونی را از سر گذراند .نادر سرانجام در خدمت رئیس ایل افشار 'باباعلی بیگ احمدلو ' در آمد و بعد از آن مراتب نفوذ در دستگاه صفویه را دنبال نمود و عاقبت پس از شکست افغان و اضمحلال دولت صفویه به مقام سلطانی رسید و ...

نادرقلی ملقب به تهماسب‌قلی خان و نادر شاه از ایل افشار خراسان بود که به پادشاهی ایران رسید و بنیانگذار دودمان افشاریه شد. او دوازده سال (از ۱۱۱۴ تا ۱۱۲۶) بر ایران حکومت کرد. پایتخت وی شهر مشهد بود.

او از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام است که سرکوب افغانها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از ایران و تجدید استقلال این کشور و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگهای پیرزومندانه او، اسباب شهرتش گشته است. به او در اروپا لقب «آخرین جهانگشای شرق» و «ناپلئون ایران» داده‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات