منو
سبد خرید

عشق صوفیانه

عشق صوفیانه
درحال حاضر موجود نمی باشد
عشق صوفیانه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138474 - 202/4
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 90
0 ریال

عشق صوفیانه

نویسنده: جلال ستاری
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 424
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1375- دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

این کتاب شرح ارجمدترین سخن صوفیه، یعنی حدیث عشق است که آن را استوارترین رشته ی پیوند یا وصلت روحانی میان حق و خلق دانسته اند و از سوی دیگر عشق انسانی را نیز منهاج عشق ربانی دیده، عشق خلق را تجلی عشق حق شمرده و در وصف عشق الهی قیاس از عشق انسانی گرفته اند.

آنان «جوهر محبت و نایره آتش عشق» را خاصیتی شمرده اند که انسان بدان ممتاز است و بر آن بوده اند که تأثیر کیمیاکار عشق است که می تواند دیوی را فرشته کند و یزیدی را به مرتبه ی بایزیدی برساند.این کتاب بررسی جامعی است از دیدگاههای صوفیه در باب عشق و با تتبع تفصیلی در اهم آثار بزرگان تصوف و نقل بسیاری از سخنان نغز و بدیع آنان در این باب بر گوشه های مختلف این بحث روشنی افکنده است.

این کتاب بر پایه‌ی بررسی دیدگاه صوفیگری نوشته شده است. در پشت جلد می‌خوانیم: «این کتاب شرح ارجمندترین سخن صوفیه، یعنی حدیث عشق است. بررسی جامعی از دیدگاه‌های صوفیه در باب عشق و با تتبع تفصیلی در آثار بزرگان تصوف و نقل بسیاری از سخنان نغز و بدیع آنان در این باب بر گوشه‌های مختلف این بحث روشنی افکنده است.

کتاب حاضر مشتمل بر پنج مقاله است. در مقاله‌ی نخست با عنوان "تاملی بر مفهوم، نظریه‌ها و... در عشق، با تاکید بر عشق مجازی"، مفاهیمی چون عشق، شوق، محبت، شیفتگی و هوس با استناد به متون دینی تحلیل و بررسی شده است. در مقاله‌ی دوم با عنوان "نظریه‌ی عشق بر مبنای کتاب" هنر عشق ورزیدن "اثر اریک فروم" دیدگاه‌ها و نظریه‌های مطرح‌شده در این کتاب در باب عشق بحث و بررسی می‌شود. "دل‌گرفتگی یعقوب، دل‌سپردگی زلیخا و دل‌بردگی یوسف" عنوان مقاله‌ی سوم است که در آن از عکس‌العمل یعقوب و زلیخا در مقابل زیبایی یوسف صحبت شده و به پیام‌های داستان حضرت یوسف در قرآن اشاره گردیده است.

عنایت خداوند به سالک، اهمیت دعا در حق دیگران، مغرورنشدن از عبادات، همچنین جان‌باختن در مسیر عشق موضوعات مطرح‌شده در مقاله‌ی چهارم با عنوان "داستان شیخ صنعان" است. در مقاله‌ی پایانی "گزارشی از شهر کبوتران و شهر خروسان" مقوله‌ی عشق در قالب زندگی کبوترها و رابطه‌ی مرغ و خروس تحلیل و بررسی می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات