منو
سبد خرید

عشق، عشق ... باز هم عشق ؛ زندگی پرماجرای مولوی

عشق، عشق ... باز هم عشق ؛ زندگی پرماجرای مولوی
-15 %
عشق، عشق ... باز هم عشق ؛ زندگی پرماجرای مولوی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 126481 - 18/6
  • وزن: 0.40kg
465,000 ریال
550,000 ریال

عشق، عشق ... باز هم عشق

نویسنده: عباس عطاری کرمانی
ناشر: آسیم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ مهر دارد

 

مروری بر کتاب

زندگی پرماجرای مولوی

مولانا عشق را طبيب و آموزگار مي خواند؛ دو صفتي كه در پيامبران هست. سخن مولانا به اين معناست كه اگر عشق طبيب است، فرد بيمار را درمان مي كند.اگر درمان نشد، عاشق نيست. كسي كه عاشق پول است، بيماري اش با عشق درمان نمي شود، بلكه صدها برابر مي شود، هرچه پولش بيشتر مي شود، كج خلق تر مي شود، اين شخص را چگونه مي توان عاشق گفت؟

در نظر مولانا عشق اسطرلابی است که با آن می توان به اسرار خداوند پی برد و دریای عدم است و همه چیز را جز خود می خورد و مستانه نعره (هَل مِن مَزيد) سر می دهد و شرح و توصیف عشق را خود عشق می گوید و عقل از آن عاجز است و چون خری در گل خفته و به طور کلی با دولت عشق همه چیز می آید و خنده و شادی و زندگی و حرارت را برای ما به ارمغان می آورد اما نه یک زبان که صدها زبان دارد:

علت عاشق ز علتها جداست
عشق اسطرلاب اسرار خداست
   هر چه جزء عشق است شد ماکول عشق   
دو جهان چون دانه ای در نول عشق
عقل در شرحش چو خر در گل بخفت       
شرح عشق و عاشقی هم عشق گفت
           پارسی گو گر چه تازی خوشتر است           
عشق را خود صد زبان دیگر است
           مرده بودم زنده شدم گریه بودم خنده شدم       
دولت عشق آمد و من دولت پاینده شدم

عشق مولوی بی هیچ تردیدی عشقی الهی و قدسی است، و معشوق او همان معشوق ازلی است که دل همه عالم از او خرم و سر همه بنی آدم در پیش او خم است. عشق او نه صوری و نه مجازی است و عشقش در کیفیت با شاعران عارف قبل و بعد از خودش تفاوت دارد. عشقی را که سنایی و عطار مطرح می کنند به این اندازه تحرک و پویایی ندارد بلکه بصورت عالی و مدرسه ای و درسی است و یا به تئوری و نظر بیشتر نزدیک است تا به حوزه عمل. به تعبیر دیگر عشق آنها قلندر مابانه است و رنگ مستی در آن اندک و شور و جذبه کمی در آن نهفته است هرچند مولوی آنها را در این راه رهبران می داند و عطار را روح و سنایی را دو چشم وی به شمار مي آورد.

دیگر این‌که به اعتقاد مولانا، عشق به عنوان یکی از اصول تکوین عالم، منشاء و مبداء حیات است. این نکته را باید ناگفته نگذاریم که عشق به منزلۀ اساس پیدایش جهان در رسالۀ افلاطون به نام فیدروس در قالب اساطیر آمده و او اروس خدای عشق را کهن‌ترین خدایان دانسته است. ولی قبل از افلاطون نیز این فلسفه که عشق به منزلۀ اساس پیدایش جهان است، در اندیشۀ یونانیان رخنه کرده بود؛ و می‌توان گفت که مولانا در این زمینه کم و بیش تحت تأثیر افکار فلاسفۀ یونان باستان بوده است.

اما اختلاف اساسی در تفکر افلاطون و فلاسفۀ قبل از او مانند هسیودوس با اندیشۀ مولانا در این زمینه، شیوۀ نگرش آن‌ها به زنده‌گی است. افلاطون عقل‌گرا بود و به عقل نظری متکی بود و عشق را عنصری غیرعقلانی می‌دانست و آن‌چه در رسالۀ خود راجع به اروس می‌گوید، چیزی نیست مگر عشق عقلانی به خدا که در فلسفۀ اسپینوزا آمده است.

اما مولوی به خلاف افلاطون به همان‌سان که قبلاً اشاره کردیم، پای‌بند عقل نیست. در مکتب فکری او، مرتبۀ عقل و عشق وارونه است. به عقیدۀ او، شناخت بنیاد وجود از طریق عقل نظری میسر نیست و خرد که او آن را عقل جزوی می‌خواند، به حکم طبیعتِ خود از دریافت حقیقتِ غایی عاجز است. عقل از نظر مولوی، چراغ و هادی است، نه مقصود غایی.

گر نبودی عشق هستی کی بدی
کی زدی نان بر تو و تو کی شدی؟
نان تو شد از چه؟ ز عشق و اشتهی
ورنه نان را کی بُدی تا جان رهی؟
عشق نان مرده را می جان کند
جان که فانی بود جاویدان کند
گر نبودی بهر عشق پاک را
کی وجودی دادمی افلاک را

اما اندیشه و رأی مولانا دربارۀ رابطۀ عقل و پیدایش حیات به گونه‌یی حیرت‌آور مقدم بر آراء فلاسفه‌یی چون شوپنهاور و برگسون اظهار شده است که می‌گویند عقل تنها مصلحت‌بین است و آلتی است در دست میل به زیستن و از این‌رو از سنجش عمق حیات و تأمل در ماهیت زنده‌گی قاصر است و این همان سخنِ مولاناست که می‌فرماید:

عقل جزوی عشق را منکر بود
گرچه بنماید که صاحب سّر بود
زیرک و داناست اما نیست نیست
تا فرشته لا نشد اهریمنی است
او به قول و فعل یار ما بود
چون به حکم حال آیی لا بود

 

 

فهرست

حیات مادی مولانا
افکار و عقاید و نگرش
پرتوهای نورانی مرد کامل
سیرو سلوک و عرفان مولانا
عشق،عشق...باز هم عشق از دیدگاه مولانا
آوای رسای عشق

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات