منو
سبد خرید

عروض به زبان امروز

عروض به زبان امروز
درحال حاضر موجود نمی باشد
عروض به زبان امروز
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 128254 - 114/5
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 30 = 38
0 ریال

عروض به زبان امروز

نويسنده: سعید سلطانی طارمی
ناشر: نشر نی
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 202
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

از شمس قیس تا اخوان ثالث

امروزه آثاری که به وزن شعر فارسی می‌پردازند، در قالب رشته‌ای خاص در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها گرفتار شده‌اند و همچون آثار مربوط به عهد باستان تلقی می‌شوند که همه ارزش کاربردی خود را از دست داده‌اند. به این ترتیب، به‌دست فراموشی سپرده می‌شوند و سردمداران و مراجع فکری شعرِ، به‌اصطلاح آوانگارد، با اعلام ارتداد وزن، آن را از محیط فکری شاعران جوان پیرو خود طرد کرده‌اند.

این کتاب قصد دارد عروض فارسی را به زبانی ساده و کاربردی عرضه کند تا علاقه‌مندان جوان را به گونه‌ای با این فن آشنا کند که آنان، علاوه بر رفع نیازهای عملی خود، بتوانند به مطالعاتی عمیق‌تر و دامنه‌دارتر در این زمینه بپردازند. به همین دلیل در این کتاب از پرداختن به مباحث بغرنج عروض کلاسیک خودداری شده است.

نویسنده با ارائة تمرین‌هایی به صورت درس‌نامه، مخاطبان را با این علم و نحوة استفاده از آن در شعر فارسی آشنا می‌سازد. بدین ترتیب در کتاب مباحثی چون مراحل تقطیع شعر به ارکان؛ اختیارات زبانی در علم عروض و چگونگی پایان‌بندی سطرها در عروض نیمایی مورد توجه قرار گرفته است. شایان ذکر است در پایان کتاب فرهنگ اصطلاحات عروض سنّتی و بحرهای عروضی و وزن‌هایی که از آن حاصل می‌شود، آورده شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات