کتاب عروسی خون فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب داستان کوتاه - نمایشنامه انتشارات فردا

عروسی خون

نویسنده: فدریکو گارسیا لورکا
مترجم: احمد شاملو
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 142
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

این اثر نمایش‌نامه‌ای است در قالب تراژدی برای بیان معنای زندگی، عشق و مرگ .این مجموعه سرگذشت دو انسان عاشق است که جدایی برای آن‌ها حکم مرگ دارد، اما وصال آن‌ها نیز به مرگشان می‌انجامد ;با این تفاوت که مرگ اول در هجران معشوق است و مرگ دوم برای رهایی از فراق.

نویسنده؛فدریکو گارسیا لورکا (1898-1936)، شاعر اسپانیایی سعی دارد تا نفرت عاشقان راه انسانیت را از ظواهر دست و پا گیر اجتماعی نشان دهد . این نمایش‌نامه در سه پرده فراهم آمده و شخصیت‌های آن عبارت‌اند از :مادر، عروس، زن همسایه، لئوناردو، داماد، هیزم‌شکن، مردان و دختران جوان.این نمایشنامه  در سه پرده و هفت تابلو، اثر ، اولین بار در 1933 به نمایش درآمد.

طرح و توطئه این اثر بسیار ساده و بر یک خط پیش می­رود: دختری درست در روز عروسی­ اش لئوناردو را بازمی­ یابد.
آنها پیش از این یکدیگر را دوست می­ داشتند، اما پدر دختر جوان به دلیل بدنامی خانواده لئوناردو، پیوند آنان را گسسته بود. در واقع، اهمیت ماجرا و شخصیت ها کمتر از اهمیت قضا و قدری است که در آنها رسوخ کرده است و آنان را به پیش می­راند؛ قضا و قدری که هیچ چیز قادر نیست در آن تغییری بدهد و رهایی از آن ممکن نیست.

عروسی خون سوگنامه ای برای زندگی ، عشق و مرگ است .
سه عاشق در این راه جان خود را از دست می دهند ، دو عاشق رقیب ، جسم یکدیگر را در راه معشوق می کشند و نفر سوم جانش فنا می شود ، کشتن عشق برای عاشق بسیار دردناک تر از کشتن جسم است ، از این روست که تراژدی عروسی خون بسیار خونین است ، چون عاشقی که در سوگ معشوق می نشیند ناگزیر باید عشق را نیز در خود بکشد و تحمل این رنج ناگزیر از هرکس برنمی آید ...

دیدم که مرا کشتند گشتند چاپ خانه ها، گورستان ها و کلیساها را گشودند گنجه ها و بشکه ها را به سه اسکلت دستبرد زدند که دندان طلا بربایند اما مرا نیافتند مرا نیافتند؟ نه مرا نیافتند!

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

عروسی خون

  • ناشر: فردا
  • کد کتاب: 85112 - 112/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: فدریکو گارسیا لورکا, احمد شاملو, نمایشنامه اسپانیایی, داستان های اسپانیایی, نمایشنامه, کتاب عروسی خون