كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
عرفی شدن دین

عرفی شدن دین

نویسنده: آیت الله جعفر سبحانی
ناشر : مؤسسه امام صادق(ع)

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 76
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

عرفی شدن دین یا فقه یکی از موضوعاتی است که اخیرا در حوزه دین پژوهی مطرح شده است. به عبارت دیگر، فقیهان در مواردی مانند تبیین مفاهیم، تبیین مصادیق و آداب و رسوم در قضاوت ها و ... به عرف مراجعه می کنند و از آن نتیجه فقهی می گیرند.ولی عرفی شدن دین یا فقه که اکنون در میان دین پژوهان مطرح است، غیر از آن است که در فقه اسلامی مطرح بوده است و ما در...

به تصریح نگارنده، در برداشت نخست، دین مجموعه ای است از عقاید و احکام. بخش نخست آن عقلانی می شود؛ یعنی از حالت تعبدی درآمده و در قالب گزارش های عقلی، عرضه می شود.اما بخش دوم آن که مربوط به شیوه زندگی مردم است، از طریق مجالس قانون گذاری و سیستم حزبی و پارلمانی، عقلایی شده و مصوبات عقلا در مجالس قانون گذاری، تعیین کننده احکام رفتاری ماست نه چیز دیگری.

به تعبیر واضح تر، دین که میراث انبیا و اولیاست، به دو بخش تقسیم می شود: بخشی به دست عقل آدمی داده می شود و بخش دیگر به عقل جمعی سپرده می شود تا از طریق مجالس قانون گذاری، قوانینی را به جای احکام دین وضع کنند.مفهوم دوم عرفی شدن، عبارت است از افتراق سازی میان ساخت سیاسی از نهاد دین و به عبارت دیگر، عرفی شدن به این معناست که نهاد دین که در اعصار گذشته دارای کارکردهای گوناگونی بوده، به علت پیچیده شدن مناسبات زندگی اجتماعی و تخصصی شدن نقش ها، هم چون سایر نهادها متمرکز شده و وظایف خود را واگذار می کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

عرفی شدن دین

  • 0ریال

برچسب ها: آیت الله جعفر سبحانی, اسلام, جامعه شناسی اسلامی, سکولاریسم, , اسلام سیاسی, کتاب عرفی شدن دین