دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

عرفان و منطق

عرفان و منطق

نویسنده: برتراند راسل
مترجم: نجف دریا بندری
ناشر: شرکت سهامی کتابهای جیبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 260
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ جلد کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب
 

مقالاتی که این کتاب را تشکیل می دهد از چند کتاب مختلف فراهم شده است؛ عرفان و منطق نام یکی از آنهاست.در آن کتاب علاوه بر مقالۀ «عرفان و منطق»، که اساسی ترین مقالۀ کتاب است، مقالات دیگری هم هست که در کتاب حاضر نیامده است.

عنوان عرفان و منطق را مترجم به کتاب حاضر داده است؛ زیرا تصور می کند اساسی ترین مقالۀ کتاب حاضر نیز همین مقاله است.درجۀ اهمیت سایر مقالات فرق می کند. پاره ای از آنها نسبتاً سبک است و متعرض مسایل دشوار فلسفی نمی شود؛ پاره ای دیگر سنگین تر است، و گاه نویسنده در آنها نظریات اساسی خود را طرح کرده است. هر دو دستۀ مقالات، به نظر مترجم، از روشن ترین و خواندنی ترین مقلالات راسل است.تشخیص این دو دسته را مترجم بر عهدۀ خوانندگان می گذارد.

...من خیلی آهسته و به تدریج راه هایی کشف کرده ام که بی نگرانی و اضطراب بنویسم. وقتی که جوان بودم هر کار جدی تا مدت درازی شاید مدت بسیار درازی بیرون از حدود توانایی ام به نظرم می رسید. خودم را به یک حال عصبی می انداختم، از ترس این که آن کار هرگز سرانجام نگیرد. بارها شروع به نوشتن می کردم، و دلم راضی نمی شد نوشته ام را پاره می کردم. سرانجام دریافتم که این گونه تلاشها وقت تلف کردن است. معلوم شد که بعد از آن که درباره کتابی در باب فلان موضوع اندیشیدم و مقدمتا خوب جوانب آن را به نظر آوردم، به یک دوره پختن و پروراندن مطلب در ذهن نیمه هشیار احتیاج دارم که شتاب در آن جایز نیست و اندیشیدن به عمد در آن، اگر هم اثر کند. اثر بد می کند.

گاهی پس از چندی می دیدم که اشتباه کرده ام و آن کتابی که در نظر داشته ام نخواهم توانست بنویسم. ولی غالبا بختم بیشتر یاری می کرد. پس از آن که بر اثر اندیشیدن بسیار سخت مسئله را در ضمیر ناهشیارم می نشاندم، مطلب به طور پنهانی رشد می کرد تا آن که ناگهان راه حل مسئله با روشنی خیره کننده ای ظاهر می شد، و فقط می ماند اینکه بنشینم و آنچه را به صورتی الهام مانند بر من آشکار شده بود بنویسم.


فهرست 

چگونه می‌نویسم 
چرا به فلسفه پرداختم 
چند تماس فلسفی 
فلسفۀ زمان ما 
عرفان و منطق 
فلسفه در قرن بیستم 
پراگماتیسم 
ذهن و ماده 
وجود خدا 
تقاضای روشن اندیشی 
دانش و حکمت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات