منو
سبد خرید

عدالت ؛ چه باید کرد؟

عدالت ؛ چه باید کرد؟
-14 %
عدالت ؛ چه باید کرد؟
  • موجودی: موجود
  • مدل: 143256 - 16/6
  • وزن: 0.60kg
1,220,000 ریال
1,420,000 ریال

عدالت

نویسنده: مایکل سندل
مترجم: افشین خاکباز
ناشر: فرهنگ نشر نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 384
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نگاه سندل دو شاخه اصلی دارد: فساد و عدالت. با حضور پول برخی از چیزها دچار افت ارزش می‌شوند. لیبرال‌ها با زیرکی اسم نظام سرمایه داری را به بازار آزاد تغییر دادند تا تاریخی نداشته باشد. سندل در نقد بازار آزاد می‌ گوید علی رغم نگاه فریدمن که در بازار آزاد هر کس دارای یک حق رای است، دو طرف معادله دارای وزن برابر نیستند.

برای اینکه ببینیم انتخابی آزاد است باید ببینیم آیا شرایط اجتماعی فشار ایجاد می‌کند. سندل معتقد است نابرابری انسان‌ها را از هم جدا می‌ کند. معتقد است این مکانیسم اداره نظام، گسست طبقات اجتماعی را ایجاد می‌کند.

سندل را می ‌توان وارث راولز و مکینتایر دانست. وی استاد فلسفه است و این کتاب را حاصل سی سال تدریس در دانشگاه هاروارد می‌ داند. اگرچه نگارش کتاب با فرم معمول سخنرانی ‌های سندل متفاوت است. فرهادی‌پور، سندل را سوپراستار فلسفه سیاسی معرفی کرد که قدرت تاثیرگذاری زیادی بر اذهان مردم دارد و گفت: سندل، طوفان سال 2004 و واکنش افراد به آن شرایط را دستمایه نوشتن کتاب قرار داده است و در ابتدای کار، تکلیف خود را نسبت به ماجرا مشخص می‌ کند.

نظراتی که در کتاب مورد بررسی قرار گرفته ‌اند را می ‌توان به دو گروه طرفداران بازار آزاد و مخالفانشان و گروه سومی که ارسطویی‌ ها هستند، تقسیم کرد. کتاب شامل ده فصل است که هر فصل با طرح مثالی، ابعاد مختلف مسئله را مدنظر قرار می‌ دهد. وی آرای میل، هیوم و بنتام را درباره فایده گرایی و همچنین با طرح مثال‌هایی، آرای هایک و فریدمن را بررسی کرده است.

مایکل سَندِل، فیلسوف سیاسی معاصر امریکایی و استاد دانشگاه هاروارد، سه رویکرد بیشینه‌سازی رفاه، محترم شمردن آزادی و پرورش فضیلت را برای اندیشیدن دربارۀ عدالت مطرح و در کتاب حاضر نقاط قوت و ضعف این سه راه مختلف را بررسی می‌کند. سَندِل برای این کار خواننده را در برابر بزرگ‌ترین نوشته‌های فلسفی دربارۀ عدالت قرار می‌دهد و به بحث متقابل با فیلسوفان وامی‌دارد.

با ارائۀ مثال‌هایی از زندگی واقعی، بحث‌های حقوقی و سیاسی معاصری را مطرح می‌کند که به پرسش‌هایی فلسفی می‌انجامد: آیا مالیات‌گرفتن عادلانه است؟ خدمت سربازی باید اجباری باشد یا داوطلبانه و آیا خریدن آن عادلانه است؟ اجاره‌کردن رحم یا فروش کلیه کار درستی است؟ سقط جنین اخلاقی است یا خیر؟ پذیرش در دانشگاه باید بر اساس شایستگی‌های افراد باشد یا بر اساس توانایی مالی‌شان؟ آیا ملت‌ها باید برای کارهای اشتباه گذشتگان‌شان عذرخواهی کنند؟ آیا درست است باورهای اخلاقی و دینی خود را در گفتمان عمومی دربارۀ عدالت دخالت دهیم؟

سَندِل برای پاسخ به این پرسش‌ها نظرات و دیدگاه‌های فیلسوفان مختلف را، از ارسطو تا کانت و رالز، بررسی می‌کند و با نشان‌دادن نقاط قوت و ضعف آن‌ها به پاسخگویی می‌پردازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات