منو
سبد خرید

عباس میرزا فرمان فرمائیان ؛ سالار لشکر

عباس میرزا فرمان فرمائیان ؛ سالار لشکر
درحال حاضر موجود نمی باشد
عباس میرزا فرمان فرمائیان ؛ سالار لشکر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 112839 - 40/6
  • وزن: 0.70kg
  • UPC: 70 = 85
0 ریال

عباس میرزا فرمان فرمائیان (سالار لشکر)

نویسنده: منصوره اتحادیه ( نظام مافی ) - بهمن فرمان
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 560
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

زمانه و کارنامه سیاسی و اجتماعی ؛ یک سال در قشون فرانسه - روابط ناپلئون و ایران

عباس فرمانفرمائیان (۱۲۶۸، تبریز-۱۳۱۴، برلین) شاهزاده قاجار، نوه مظفرالدین‏شاه و پسر دوم عبدالحسین میرزا فرمانفرما بود. نام او برگرفته از نام جدش عباس میرزا ولیعهد فتحعلی‏شاه بود.در سال ۱۲۶۸ در تبریز متولد شد. تحصیلات مقدماتی را در تهران گذراند. هنگامی که فرمانفرما به دستور مظفرالدین‏شاه به بغداد تبعید شد، سه پسر بزرگترش نصرت‌الدوله، عباس میرزا و محمدولی میرزا را همراه با خود برد و به کالج مسیحی سنت جوزپه در بیروت فرستاد.پنج سال بعد عباس میرزا بیروت را به مقصد لندن ترک کرد و پس از مدتی وارد کالج سلطنتی «ساندهرست» شد. 

او در بازگشت به ایران لقب سالار لشکر (که از القاب سابق پدرش بود) دریافت کرد و به حکومت همدان منصوب شد.عباس میرزا در سال ۱۲۹۰ با زهرا مافی دختر میرزا رضاقلی‌خان نظام‌السلطنه مافی ازدواج کرد. زهرا در آن هنگام بانویی جوان و علاقه‌‏مند به هنر و مسلط بر زبان فرانسه بود.عباس میرزا نیز زبان‏های فرانسه، انگلیسی و عربی را به روانی صحبت می‏‌کرد و به هنرهای عکاسی، ادبیات و اپرا علاقه داشت. او در همان سال جزو هیأت اعزامی ایران برای تهنیت تاج‏گذاری جرج پنجم به لندن رفت و پس از بازگشت به حکومت کرمانشاه منصوب شد.

او برای مدتی عهده‏‌دار معاونت وزارت عدلیه بود.در کابینه فتح‌الله اکبر ابتدا به وزارت تجارت و فوائد عامه و بعد در ترمیم کابینه به وزارت دادگستری رسید.در کودتای ۱۲۹۹ به همراه برادرش نصرت‌‏الدوله دستگیر و زندانی شد. سالارلشکر در ادوار ۵ و ۶ و ۷ مجلس شورای ملی از مراغه به نمایندگی انتخاب شد.عباس میرزا در سن٧ چهل و پنج سالگی بر اثر سرطان در برلین درگذشت.

پدرش، عبدالحسین میرزا، پسر فیروز میرزا، یکی از اولاد نایب‌السلطنه و مادرش عزت‌الملک، نوۀ امیرکبیر و خواهر محمدعلی شاه قاجار بود. بدین‌ترتیب ناصرالدین شاه جد سالار لشکر و مظفرالدین شاه پدربزرگ او بود و محمدعلی شاه و احمد شاه نیز دایی او بودند. زندگی کوتاه عباس میرزا در محرم 1308 ه . ق در سال چهل و چهارم سلطنت ناصرالدین شاه آغاز شد و در سال دهم سلطنت رضاشاه پهلوی در سال 1314 ه . ق به پایان رسید.

زمانۀ عباس میرزا، زمانه‌ای در حال گذار بود و مسائلی مانند تجددخواهی، وطن‌پرستی، استعمار، انقلاب‌های سیاسی و اجتماعی ایران را دستخوش تغییرات بنیادین کردند و سرانجام باعث سقوط سلطنت قاجاری و روی کار آمدن سلسلۀ پهلوی شدند. به طور کلی چهار نفر در تکوین و شکل‌گیری شخصیت سیاسی و اجتماعی عباس میرزا سالار لشکر به صورت غیرمستقیم نقش داشتند.

عباس‌میرزا نایب‌السلطنه، ناصرالدین شاه، امیرکبیر و پدرش عبدالحسین میرزا فرمانفرما. عباس‌میرزا به نقل از کسانی که او را می‌شناختند، شخصی کم‌حرف، کمی خجول و بی‌ سر و صدا بود. او از جوانی به ضعف شدید قوۀ بینایی دچار بود و از آن رنج می‌برد. شاید یکی از دلایلی که از امور نظامی دل کند و به کارهای اداری و حکومتی پرداخت، همین ضعف بود. او به مطالعه، تفکر و نوشتن علاقۀ بسیار داشت. در کتاب حاضر زمانه، زندگی وکارنامۀ سیاسی و اجتماعی سالار لشکر به تفصیل شرح داده شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات