منو
سبد خرید

ظهور و سقوط قدرتهای بزرگ

ظهور و سقوط قدرتهای بزرگ
درحال حاضر موجود نمی باشد
ظهور و سقوط قدرتهای بزرگ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 92813 - 85/3
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 30
0 ریال

ظهور و سقوط قدرتهای بزرگ

نویسنده: پل کندی
مترجم: محمود ریاضی
ناشر: خجسته
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 735
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

تغییرات اقصادی و برخوردهای نظامی از سال 1500 تا سال 2000 میلادی

مولف در این زمینه از بحث درباره تغییرات شرایط زندگی ملتها و رشد متفاوت اقتصادی و جنگهای بین آنها سخن گفته است.

این کتاب همان طور که از متن و عنوان آن بر می آید ظهور و سقوط قدرتهای بزرگ جهان را از سال 1500 تا سال 2000 میلادی مورد بررسی قرار می دهد .مولف در این زمینه از بحث درباره تغییرات شرایط زندگی ملتها و رشد متفاوت اقتصادی و بالاخره جنگهای بین آنها و بررسی علل سقوط یا علل ظهور ، تا حد ممکن ، کوتاهی نورزیده است ، اما به دلیل آن که این فاصله زمانی غالباً شاهد عروج ملل اروپایی و سقوط ملل دیگر جهان می باشد (بجز آمریکا و ژاپن ) لذا نمی توانسته است به تغییرات وقوع یافته در سایر نقاط پرداخته شود و در صورت پرداختن به وضع ملل دیگر بیش از حد نیاز مطالب به درازا کشانده می شود و مولف از انگیزه نگارش کتاب نیز پا را فراتر می نهاد .

در طول تاریخ امپراتوری های بزرگی در اقصی نقاط جهان شکل گرفته اند. در این میان برخی از آن ها توانستند مدت زیادی قدرت و قلمرو خود را حفظ کنند و برخی نیز برعکس، پس از مدت کوتاهی به فروپاشی رسیدند. دلیل به وجود آمدن اکثر امپراتوری ها را می توان انگیزه برای  افزایش قدرت در عرصه های سیاسی، اقتصادی و نظامی دانست، آن گاه است که پادشاهان به تصرف کشورهای مختلف روی می آورند. در ظهور و سقوط قدرت های بزرگ جهانی، عوامل مختلفی از قبیل نظامی، اقتصادی، سیاسی و … دخیل هستند که پل کندی در این کتاب توانسته با این رویکردها، تفسیری همه جانبه را از امپراتوری های برتر جهان بعد از رنسانس به مخاطب ارائه دهد.

از آن جا نخستین قدرت نمایی حکومت ها در برابر یک دیگر به وسیله ی جنگ و عملکرد های نظامی نمود پیدا می کند، لذا نویسنده در اولین قدم به توضیح جنگ ها و تاثیرات آن ها بر بین الملل پرداخته و سپس نقش عوامل اقتصادی بر آن ها را نیز بررسی کرده است. سپس عوامل رشد و تضعیف قدرت هایی همچون چین، عثمانی و کشورهای اروپای مرکزی_ غربی تحلیل شده است. ادامه مبحث به پادشاهان هابسبورگ اختصاص دارد که برای گسترش قلمرو خود دست به اقدامات نظامی زدند و اوضاع اقتصادی شان دست خوش تحولاتی شد. در ادامه به درگیری قدرت های بزرگ در سال های ۱۶۶۰ تا ۱۸۱۵ پرداخته شده و هم چنین فصولی به صنعتی شدن جوامع و تاثیرات آن بر حکومت های مسلط و کاهش قدرت روسیه و سرنوشت آلمان، جهان دوقطبی و بحران دولت ها در این میان، جنگ سرد و تاثیرات جهان سوم در آن، بررسی اقتصاد اروپا و روند قدرت ایالات متحده آمریکا و … مفصلا اشاره شده است.

نویسنده اظهار داشته که از ذکر رویدادهای تاریخی، اقتصادی و اجتماعی به شکل کلی جلوگیری شده و کلیه مضامین با جزئیات شرح داده شده است. در نتیجه کتاب تک بُعدی نیست و تحلیل ها در قالب استراتژیک عرصه شده اند که هیچ جانب داری و تعصبی از سوی نویسنده دیده نمی شود. کتاب پیش رو، روند کاملی از تحولات مثبت و منفی قدرت های بزرگ جهانی را برای مخاطب به تصویر می کشد که مطالعه ی آن به علاقه مندان به تاریخ پیشنهاد می شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات