کتاب طنز سرایی در مطبوعات ایران ؛ دفتر یکم : بهلول فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات مولف

طنز سرایی در مطبوعات ایران

نویسنده: غلامحسین مراقبی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 110
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت درحد نو ؛ مهر کتابخانه دارد

 

مروری بر کتاب

مصور - نخستین کاربرد کسترده سیاسی طنز

طنز را در ایران می‌توان در دو دوره‌ي کلی پیش از مشروطه و پس از آن تقسیم‌بندی کرد. دوره‌ي بعد از مشروطه را هم می‌توان به دو بخشِ از مشروطه تا انقلاب اسلامی و از انقلاب به بعد تقسیم‌بندی نمود.

نشریه بهلول که رویه خود را فکاهی، سیاسی-انتقادی اعلام کرده‌بود، از نشریات موفق پیش از کودتای ۱۳۳۲ بود. این نشریه در سالهای پس از کودتا دیگر منتشر نشد؛ ولی شماره نخست پس از انقلاب در روز سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۵۷، در ۲۸ صفحه، به قیمت ۵ تومان و با روی جلد و پشت جلد رنگی تحت عنوان: «دوره جدید، سال بیست و نهم» انتشار یافت.

طنز امروزه دامنه‌ای وسیع و گسترده یافته است. در یک تعریف کلی «طنز اصیل» عبارت است از: هر بیان ـ اعم از گفتار، رفتار، نوشتار و تصویرـ به ظاهر غیرجدی و بر مبنای لطیفه و مزاح که نمایان‌گر واقعیتی جدی و رساننده‌ي پیامی اصیل باشد. به عبارت دیگر؛ هر بیان نغز و لطیف و دل‌نشین که در واقع به قصد توجه‌دادن مخاطب به نتیجه‌ای اجتماعی، فرهنگی و... مطرح می‌شود.

طنز هرچند در ظاهر غیرجدی است و بر مبنای مزاح و شوخی و خنده استوار است اما در باطن، قصدش تنبه و توجه‌دادن مخاطب به واقعیتی کاملاً یا اغلب تلخ است.

طنز از لحاظ ادبی، سبک و نوعی از ادبیات است که واقعیات نفس آدمی يا یک گروه و جامعه‌ي انسانی را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و با انتقاد و محکوم‌کردن بدی‌ها، زشتی‌ها و نواقص، به ترغیب و تشویق خوبی‌ها، زیبایی‌ها و کمالات می‌پردازد.

طنز در سال‌های اخیر با نفوذ بسیاری روبه‌رو شده است. این موضوع بیش از عامل دیگری به تحولات سیاسی، اجتماعی و شیوه‌ي زندگی امروز مردم برمی‌گردد. یکی از شاخص‌های دنیای جدید وجود وسایل ارتباط جمعی مانند روزنامه است. با اختراع ماشین چاپ و انتشار روزنامه، بشر وارد مرحله‌ي نوینی شد. ایران نیز از این اختراع بشری سود جست و نخستین روزنامه به نام کاغذ اخبار در سال 1253 در ایران متولد شد.

به تدریج طنز از دنیای شفاهی و کتاب‌های دست‌نویس به دنیای مطبوعات و رسانه‌های جمعی پیوست و با فراگیرشدن هرچه بیش‌تر مطبوعات، بر تنوع طنز و ظهور چهره‌های جدید در عرصه‌ي طنز کشور افزوده شد که اوج آن به دوره‌ي مشروطه برمی‌گردد که طنز ایران را هم از حیث ساختار و هم محتوا، دگرگون ساخت. تحولات سیاسی و اجتماعی، بر طنز اثر گذاشت و طنز آن روزگار با سبک ژورنالیستی، بیش‌تر به مسايل سیاسی و اجتماعی پرداخت.

طنز مطبوعاتی، آیینه‌ای است که با نگریستن در آن می‌توان تحولات اجتماعی و سیاسی و... جامعه‌ي ایرانی را از زمان چاپ مطبوعات دنبال کرد. شاید هیچ سبک ادبی دیگری چون طنز، از تحولات کشور تأثیر نپذیرفته باشد و در این بین، طنز مطبوعاتی، بیش‌ترین تأثیر را از دگرگونی‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی پذیرفته است و خود گاه زمینه‌ساز تحولات بوده است....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

طنز سرایی در مطبوعات ایران ؛ دفتر یکم : بهلول

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 101629 - 113/5
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال

برچسب ها: غلامحسین مراقبی, تاریخ طنز, ادبیات طنز, طنز, طنزدر ایران, مطبوعات ایران, مطبوعات طنز, بهلول, کتاب طنز سرایی در مطبوعات ایران ؛ دفتر یکم : بهلول