منو
سبد خرید

طنزهای ناگهان

طنزهای ناگهان
درحال حاضر موجود نمی باشد
طنزهای ناگهان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 64555 - 98/1
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 5
0 ریال

طنزهای ناگهان

نویسنده: شهاب الدین رهنما
ناشر: تیرگان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 72
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

بررسی مفاهیم طنز در اشعار قیصر امین پور

 قیصر امین پور از شاعران برجسته معاصر است که در موضوعات و قالب‌های گوناگون شعر سروده است. نگارنده در این کتاب با اعتقاد به اینکه در اشعار قیصر امین پور مضامین طنز نیز کاربرد دارد، به مطالعه و تحلیل آن‌ها پرداخته است. بر این اساس، پس از شرح کوتاهی پیرامون مفاهیم، تعاریف و انواع طنز، انواع مضامین طنز در اشعار امین پور را استخراج کرده و درباره هر یک توضیحاتی داده است. این اثر باهدف آشنایی بیشتر با بخشی از مفاهیم بکار رفته در اشعار قیصر امین پور به نگارش درآمده است.

طنز تفکر برانگیز است و ماهیتی پیچیده و چند لایه دارد. طبیعت طنز هرچند بر خنده استوار است، اما خنده را برای رسیدن به هدفی برتر و آگاه کردن انسان از عمق رذیلت‌ها و ناملایمت‌ها، بهترین وسیله به حساب می‌آورد. طنز گرچه در ظاهر می‌خنداند، اما در پس این خنده، واقعیتی تلخ و وحشتناک وجود دارد که در عمق وجود، خنده را می‌خشکاند و او را به تفکر وامی‌دارد.

شعرهای قیصر نیز، سرشار از تفکر و تلنگر است، اندیشه‌هایی که برخاسته از ذات پاک اوست و بی‌سرشت پاک، هیچ گاه چنین لطیفه‌های معنوی، در وجودش قد نمی‌کشید؛ تفکری که گاه جامۀ جدیت بر تن می‌کند و گاه با تلنگر طنز به سمت تو می‌آید، با تو همراه می‌شود، در کنارت می‌نشیند و بر آن است تا بیدار شوی و جادۀ عروج را گم نکنی!...

طنز در کلام قیصر شاعرانه است، بدین معنا که شاعر با نگاهی شاعرانه و اولویت قرار دادن آن، جلوه‌هایی از طنز را می‌آفریند. طنزی که او خالق آن است، هم در شعر‌های سنتی او پیداست هم در سپیدواره‌ها و نیمایی‌های او. در آثار قیصر طنز بیشتر به صورت ابیات یا مصرع‌هایی، در میان سایر ابیات و مصراع‌های غیرطنز خود را می نمایانند.

در شعر قیصر، با نگاهی گذارا می‌توان مفاهیم طنز را در سه حیطه قرار داد. او گاه حالات، افکار، و دل‌مشغولی‌های شخصی خویش را به طنز بیان می‌کند؛ گاه در لحظۀ گفت‌وگو با کسی که به نظر، بسیار دوستش دارد، نکته‌هایی طنزآمیز مطرح می‌کند و در بسیاری از موارد، جلوه‌های طنز در شعر قیصر را می‌توان در حیطۀ اجتماعی بررسی‌کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات