كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
طنزهای ناگهان

طنزهای ناگهان

نویسنده: شهاب الدین رهنما
ناشر: تیرگان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 72
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

بررسی مفاهیم طنز در اشعار قیصر امین پور

 قیصر امین پور از شاعران برجسته معاصر است که در موضوعات و قالب‌های گوناگون شعر سروده است. نگارنده در این کتاب با اعتقاد به اینکه در اشعار قیصر امین پور مضامین طنز نیز کاربرد دارد، به مطالعه و تحلیل آن‌ها پرداخته است. بر این اساس، پس از شرح کوتاهی پیرامون مفاهیم، تعاریف و انواع طنز، انواع مضامین طنز در اشعار امین پور را استخراج کرده و درباره هر یک توضیحاتی داده است. این اثر باهدف آشنایی بیشتر با بخشی از مفاهیم بکار رفته در اشعار قیصر امین پور به نگارش درآمده است.

طنز تفکر برانگیز است و ماهیتی پیچیده و چند لایه دارد. طبیعت طنز هرچند بر خنده استوار است، اما خنده را برای رسیدن به هدفی برتر و آگاه کردن انسان از عمق رذیلت‌ها و ناملایمت‌ها، بهترین وسیله به حساب می‌آورد. طنز گرچه در ظاهر می‌خنداند، اما در پس این خنده، واقعیتی تلخ و وحشتناک وجود دارد که در عمق وجود، خنده را می‌خشکاند و او را به تفکر وامی‌دارد.

شعرهای قیصر نیز، سرشار از تفکر و تلنگر است، اندیشه‌هایی که برخاسته از ذات پاک اوست و بی‌سرشت پاک، هیچ گاه چنین لطیفه‌های معنوی، در وجودش قد نمی‌کشید؛ تفکری که گاه جامۀ جدیت بر تن می‌کند و گاه با تلنگر طنز به سمت تو می‌آید، با تو همراه می‌شود، در کنارت می‌نشیند و بر آن است تا بیدار شوی و جادۀ عروج را گم نکنی!...

طنز در کلام قیصر شاعرانه است، بدین معنا که شاعر با نگاهی شاعرانه و اولویت قرار دادن آن، جلوه‌هایی از طنز را می‌آفریند. طنزی که او خالق آن است، هم در شعر‌های سنتی او پیداست هم در سپیدواره‌ها و نیمایی‌های او. در آثار قیصر طنز بیشتر به صورت ابیات یا مصرع‌هایی، در میان سایر ابیات و مصراع‌های غیرطنز خود را می نمایانند.

در شعر قیصر، با نگاهی گذارا می‌توان مفاهیم طنز را در سه حیطه قرار داد. او گاه حالات، افکار، و دل‌مشغولی‌های شخصی خویش را به طنز بیان می‌کند؛ گاه در لحظۀ گفت‌وگو با کسی که به نظر، بسیار دوستش دارد، نکته‌هایی طنزآمیز مطرح می‌کند و در بسیاری از موارد، جلوه‌های طنز در شعر قیصر را می‌توان در حیطۀ اجتماعی بررسی‌کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

طنزهای ناگهان

  • ناشر: تیرگان
  • کد کتاب: 64555 - 98/1
  • موجودی: در انبار
  • 50,000ریال

برچسب ها: قیصر امین پور, شهاب الدین رهنما, نقد ادبی, نقد شعر, طنز, کتاب طنزهای ناگهان