دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

طلب تا سراپرده فنا

طلب تا سراپرده فنا

نویسنده: حسین حیدرخانی ( مشتاق علی)
ناشر: مسعی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 447
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو


مروری بر کتاب

دل كه راه اشراق و شهود و عقل قدسی است، از خطا مصون و همواره در پی محبوب و معشوق خویش است . حسن كنایه از آیات و نشانه ‏های الاهی در درون آدمی است كه برای هدایت وی به ودیعت نهاده شده ‏اند .

جنگ و تعقیب در جایی است كه عقل متعارف در بند وهم و استدلال است . اما دل خود را در بند جنگ نمی‏ بیند، عاقبت تمكین می‏ك ند، راه جنگ و تفرقه در مملكت ‏بدن به راه اندیشه منتهی می‏شود و عشق و عقل همراه می‏ گردند . عقل وزیر عشق می‏ شود و دل به وصال حسن می‏ رسد . بدین ترتیب، عقل با عشق منافات ندارد و چون هر دو ارزش وجودی انسان و هدیه خدای تبارك و تعالی به اویند، اگر با هم همراه شوند، انسان كامل به مقصد و مقصود خود كه همان سیر الی الله و لقاء الله و دیدار یار است، نائل می ‏آید ....

سلسله‌ی کمیلیه،منسوب به کمیل بن زیاد نخعی(7 سال قبل از هـ-38 هـ) از تابیعن و از اصحاب خاص و سر امام علی است. سلسله‌ی کمیلیه،به عنوان یکی از سلسله‌های تصوف،از طریق شاگردان کمیل، هم‌چون عبد الواحد بن زید بصری جاری شده و در طول تاریخ ادامه یافته و دارای‌ انشعاباتی شده است. 

سلسله کمیلیه که آقای شیخ محمد حسن مشکور ملقب به شهاب الدین رهبری این سلسله را در ایران به عهده دارند که خانقاه این سلسله در صفائیه است... آقای مشکور فرمودند سلسله نور بخشیه و شاذلیه و خلوتیه و سلسله نسب اقطاب که به نجم الدین کبری متصل می گردند از کمیلیه منشعب شده اند... آقای مشکور شرحی برای این ناچیز مرقوم فرمود که کمیل بن زیاد وسیله امام سجاد علیه السلام به ابراهیم ادهم و از امام صادق علیه السلام به بایزید و از حضرت رضا علیه السلام به معروف کرخی می رسد.

سلسله کمیلیه از نجم الدین کبری به مولای متقیان می رسد و حاج پیرصفا سی و ششمین خلیفه کمیلیه است.محل صفائیه جنب چشمه علی و در نزدیکی شهر ری قرار گرفته است. بعد از صفا پیرزاده جانشین اوشد. و حکیم الهی و شیخ رضا تهرانی و هزار جریبی در صفائیه مدفون می باشند. آقای مشکور از بزرگان کمیلیه شبهای جمعه را در صفائیه برگزار می کنند، پیروان ایشان گرد آمده و آقای مشکور مثنوی را به سبکی خاص بدین نحو که متمسک به قرآن و حدیث است تفسیر می کنند... سلسله کمیلیه خود را نوربخشیه نیز نامند، سلسله خود را کمیلیه نوربخشیه دانند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات