کتاب طرائق الحقائق ؛ سه جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات سنائی

طرائق الحقائق 

نویسنده: معصومعلیشاه مدرسی عالم - محمدجعفر محجوب
ناشر: سنایی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2270
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1352 ~ 1349

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

با فهرست اعلام - اماکن و قبائل و نسب ها و کتب اهل حق

میرزامحمد معصوم معروف به حاجی نایب الصدر شیرازی و ملقب به لقب طریقتی معصوم علی شاه مولف کتاب ارزشمند طرائق الحقایق و فرزند یکی از اقطاب سلسله نعمت اللهیه به نام رحمت علی شاه است که شعر هم میگفت و در شعر به معصوم تخلص میکرد.اثر ارزشمندی که از نظر اهمیت شاید بتوان آن را با تذکره الاولیای عطار مقایسه کرد طرائق الحقایق است در سه جلد که دایره المعارفی بزرگ پیرامون تصوف و سلسله های صوفیه است.


کتاب «طرائق الحقایق» از جمله آثار جامع و ارزشمندی است که در دوره قاجار تالیف شده و در دوران حیات مولف و تحت نظر او به چاپ رسیده است. مولف کتاب، از عارفان برجسته و قطب سلسله «نعمت اللهیه» بوده است. وسعت اطلاع و احاطه وی بر معارف اسلامی و علوم رایج عصر خویش (1270-1344 ه. ق) حیرت انگیز است.

جلد اول این مجموعه عظیم، به بیان مقاصد صوفیان و تعریف صوفی و تصوف و عقاید هواداران و مخالفان این مکتب اختصاص یافته است. نویسنده، با بی نظری وسعه صدر، اقوال مخالفان را ذکر می کند و سپس با اتکاء به سنت و حدیث و آیات قرآن به رد آنها می پردازد. در جلدهای دوم و سوم، مولف به شکلی جامع به سلسله های گوناگون تصوف شیعه و سنی پرداخته و اصول اعتقادات و پیران هر سلسله را به شرح باز نموده است. تصحیح حاضر از این اثر به کوشش دکتر «محمد جعفر محجوب»، استاد و محقق برجسته و فقید، همراه با فهرست های گوناگون به چاپ رسیده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

طرائق الحقائق ؛ سه جلدی

  • ناشر: سنائی
  • کد کتاب: 80472 - 106/7
  • موجودی: در انبار
  • 3,500,000ریال

برچسب ها: معصومعلیشاه مدرسی عالم, محمدجعفر محجوب, عرفان اسلامی, صوفیگری, تاریخ تصوف, تصوف, ادبیات تصوف, کتاب طرائق الحقائق