منو
سبد خرید

طب و مضامین طبی و بازتاب آن در ادب فارسی

طب و مضامین طبی و بازتاب آن در ادب فارسی
طب و مضامین طبی و بازتاب آن در ادب فارسی
350,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 27837
  • وزن: 1.20kg
  • SKU: 47054

طب و مضامین طبی و بازتاب آن در ادب فارسی

نویسنده: اکرم گلشنی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 830
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

معتبرترین منبع تاریخی که درباره‌ی طب ایران باستان در دوره‌ی هخامنشی و بعد از آن می‌ توان به استناد جست آثار دینی به جا مانده از ایرانیان کهن بویژه اوستا است.

طب واژه‌ ای عربی و در لغت به معنای پزشکی و داروی اندام و داروی نفس است. آنکه از علم طب آگاهی دارد و به طبابت می‌پردازد طبیب نامیده می‌شود. همزمان با تحولات سیاسی و اجتماعی و به تبع آن تحولات ادبی، که یکی از جنبه‌های آن نفوذ زبان عربی در فارسی بود، کم کم صورت عربی این واژه یعنی طب به جای پزشکی و طبیب به جای پزشک و همچنین دکتر، مترادفات آنها مانند حکیم و معالج در زبان فارسی راه یافت. چنانکه در اشعار برخی از شاعران فارسی زبان با بسمامد بالایی از این واژه‌ها روبرو هستیم.

یکی از شاخصه‌های اصلی درون مایه‌های شعری شاعران اصطلاحات و معارف علمی گوناگونی است که به گونه‌های مختلف در شعر آنان جلوه نمایی کرده است. ظهور دانشمندان بزرگی همچون ابن سینا، فارابی، ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و ... تأثیر بزرگی در توسعه‌ی فرهنگ ایرانی از خود به جا گذاشته و به تبع آن بسیاری از یافته‌ های علمی آنان در عرصه‌ی ادبیات و حوزه فکری گویندگان فارسی زبان راه یافته است. اهمیت این موضوع از جنبه‌های یاد شده و همچنین حل بسیاری از دشواری‌های معنایی متون شعری کهن انگیزه‌ی تدوین کتاب طب و مضامین طبی و بازتاب آن در ادب فارسی بوده است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب