کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
طبیعت و شهر در تعالیم و فرهنگ اسلامی

طبیعت و شهر در تعالیم و فرهنگ اسلامی

نویسنده: محسن شاطریان - امیر اشنویی - محمود گنجی پور
ناشر: مرسل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 384
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

در این کتاب سعی شده است با استفاده از منابع مختلف داخلی و خارجی ، چارچوبی برای شناخت طبیعت و شهر از دیدگاه تعالیم و فرهنگ اسلامی تنظیم شود.

کتاب حاضر از چهار فصل به شرح ذیل تشکیل شده است : فصل اول شامل مباحث انسان ، طبیعت و اسلام می‌باشد که به بررسی شناسایی و ویژگی‌ها ، نحوه ارتباط انسان با جهان خارج ، رویکرد اسلام و اندیشمندان مسلمان به طبیعت می‌پردازد.

فصل دوم تحت عنوان رویکرد اندیشمندان به شهر اسلامی و پدیده‌های آن شامل مفاهیم شهرسازی از دیدگاه رسول اکرم (ص) و حضرت علی (ع) ، رویکرد اندیشمندان مسلمان به شهر و مدنیت ، همچنین رویکرد اندیشمندان غیر مسلمان به شهر اسلامی می‌پردازد.

فصل سوم با عنوان پدیده‌های جغرافیایی و شهر اسلامی شامل عوامل جغرافیایی ، تکوین و گسترش و نابودی شهرها ، تحولات جغرافیایی شهر و شهرنشینی پس از پیروزی اسلام ، عوامل نهادی شهرهای اسلامی ، عناصر و اجزای شهر اسلامی و تأثیر وقف و هجرت بر شهر اسلامی مورد بحث و بررسی قرار می­گیرد.

فصل چهارم به بررسی مباحث مدرنیته ، فقه اسلامی و شهر شامل توصیف شهر اسلامی ، اصول و ماهیت شهر اسلامی ، تأثیر فرهنگ و تمدن غربی بر شهرهای حوزه فرهنگ اسلامی ، اثر مدرنیسم بر شهرهای اسلامی ، مشکلات برنامه‌ریزی برای شهرهای اسلامی و هویت اسلامی و توسعه مدرن می‌پردازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

طبیعت و شهر در تعالیم و فرهنگ اسلامی

  • ناشر: مرسل
  • کد کتاب: 93749 - 49/5
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال
  • 250,000ریال

برچسب ها: محسن شاطریان, امیر اشنویی, محمود گنجی پور, جامعه شناسی شهری, معماری, کتاب طبیعت و شهر در تعالیم و فرهنگ اسلامی