کتاب ضیافت ؛ افلاطون فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب فلسفه و عرفان انتشارات جامی

ضیافت

نویسنده: افلاطون
مترجم: محمود صناعی
ناشر: جامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 ~ 1387 - دوره چاپ: 7 ~ 2

 

مروری بر کتاب

ضیافت، مهمانی یا سومپوسیون  یکی از مهمترین دیالوگ‌هایافلاطون است. موضوع این دیالوگ اروس یا عشق است و این اثر مهمترین اثر افلاطون در زمینهٔ عشق می‌باشد. اثر دیگر افلاطون دربارهٔ عشق که با ضیافت هم در پیوند است فایدروس می‌باشد. همچنین این رساله پیوندهایی هم با رسالهٔ فایدون دارد. ترجمه تحت‌اللفظی سومپوسیون «هم‌نوشی، هم‌گساری، هم‌پیالگی» است.این دیالوگ از دیالوگ‌های سقراطی افلاطون می‌باشد که در آنها سقراط چهرهٔ اول آن است.

کتاب ضیافت به گونهٔ روایتی‌است که در بخشی از آن خواننده شاهد گفتگوی بازیگران آن با یکدیگر است. تاریخ نگارش این رساله به درستی آشکار نیست ولی از قراین برمی‌آید که پس از سال ۳۸۵ (پیش از میلاد) نوشته‌شده باشد.
در سومپوسیونافلاطون، تعریف عشق از شاهدبازی شروع می‌شود و با سلسله مراتبی که در سخنرانی‌ها به چشم می‌خورد نهایتاً به فلسفه می‌رسد که در سخنرانی سقراط نقطه اوج خود را می‌یابد.

سقراط معلم اول فلسفه و اخلاق و اولین شهید این علم، بی‌شك دوست‌داشتنی‌ترین فیلسوف همه دوران است. ماجرای نوشیدن جام زهر، نام بلند او را با شوكران، زهر كشنده او قرین ساخته و ستمی كه جاهلان بر او روا داشته‌اند، همچنان و تا الاباد پیشانی این جماعت را آلوده و سیاه كرده است.

بیدادگاه سقراط، شگفتی‌انگیزترین مجامع قضاوت و بی‌شبیه‌ترین آنها بوده و خواهد بود. كتاب حاضر بیان كرشمه‌ای از افكار بلند او در باب عشق و زیبایی و حكایت آخرین اوقات حیات وی در زندان و در جمع دوستانش است كه چون بسی دلنشین و شنیدنی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ضیافت ؛ افلاطون

  • ناشر: جامی
  • کد کتاب: 77418 - 79/3
  • موجودی: در انبار
  • 160,000ریال
  • 138,000ریال

برچسب ها: افلاطون, سقراط, محمدعلی فروغی, فلسفه یونان, فلسفه اروپا, کتاب ضیافت ؛ افلاطون