منو
سبد خرید

ضربه دوازدهم

ضربه دوازدهم
ضربه دوازدهم
  • موجودی: موجود
  • مدل: 41088 - 51/3
  • وزن: 0.10kg
60,000 ریال

ضربه دوازدهم

نویسنده: محمدجواد میری
ناشر: بوی شهر بهشت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 69
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

کتاب ضربه دوازدهم عنوان اثری است که به شرح وقایع و اتفاقات رخ داده شده در مسجد گوهرشاد پیرامون مسئله کشف حجاب پرداخته است. کشف حجابی که رضاخان در سفر به ترکیه و دیدار با آتاتورک به عنوان یکی از نشانه های پیشرفت جامعه می دانست.
بازگو کردن دستگیری علمایی چون آیت الله قمی و سخنرانی های آتشین بهلول گنابادی پیرامون مسئله کشف حجاب ازجمله موضوعات عنوان شده در این کتاب می باشد.

تاریخ هر شهر ، بخشی از هویت و نقاط عطف آن است. قیام مردم مشهد در مسجد گوهرشاد یکی از این نقاط پرنور است. در تیر ماه 1314 شمسی ، به دنبال اجباری شدن استعمال کلاه شاپو در ایران ، علما و مردم مشهد همانند بسیاری از شهرهای دیگر این کشور این قانون را مخالف روح آزاده و دین مدار خود دانستند. روند اصلاحات سطحی رضا خانی حاکی از آن بود که به دنبال این قانون قوانین دیگری همچون کشف حجاب در راه است.

هنگامی که آیت الله حاج حسین قمی به نمایندگی از علمای مشهد به تهران رفت تا در این باره با شاه وارد مذاکره شود در محل اقامتش محاصره شد و این اتفاق ، احساسات مردم را جریحه دار کرد. تجمع مردم در مسجد گوهرشاد در چنین شرایطی شکل گرفت و نتیجه آن ، کشتار خونینی بود که پس از سه روز تحصن ، نیمه شب 21 تیر ماه رخ داد. پس از کشته و زخمی شدن

انبوه جمعیت خشمگین و معترض مشهد ، توقیف و بازداشت مبارزان و علما آغاز شد و نایب التولیه وقت آستان مقدس رضوی از سوی حکومت به عنوان مقصر حادثه جلوه داده شد.

برگ هایی که پیش رو دارید مروری است بر داستان مقاومت جانبازانه مردم مشهد در برابر اصلاحات ننگین رضاخانی ، که به همت دبیر خانه بزرگداشت قیام گوهرشاد فراهم شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات