ضحاک ماردوش

ضحاک ماردوش

نویسنده: علی اکبر سعیدی سیرجانی
ناشر: نشر نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 203
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369

کیفیت : افست ؛ فاقد جلد می باشد

 

مروری بر کتاب

گزارشی است از سعیدی سیرجانی از دوران ضحاک در حماسه ی ایرانی

موضوعی که حکیم توس برگزیده است،توجه وی به نیاز مردم زمانه‌ی خویش،جهان‌بینی انسانی او،پیوستگی قدرت و لطف در زبان و بیان او،و...از جمله‌ی ویژگی‌هایی است که اثر هنری فردوسی را از آثار سایر شعرا،ممتاز می‌سازد.در قیاس با شاهکارهای ادبی سایر ملل نیز،شاهنامه جایگاهی والا دارد و هرچه به این امر سترگ و بنیادین پرداخته شود،باز هم اندک‌ است و ناچیز،این مقاله با چنین هدفی،سعی دارد تا به بخشی از حماسه‌ی ملی ایران بپردازد.

بخش نخست مطالعه‌ی حاضر نشان می‌دهد که در بیان داستان‌ ضحاک با برخی از داستان‌های دیگر،از جمله فاوست،ماکبث،و هاملت شباهت‌هایی دیده می‌شود.فریفتن ابلیس،ضحاک و فاوست را؛ناگزیری از قتل‌ها و جنایات پیاپی،ضحاک و ماکبث‌ را؛ترس از دیدار کاوه،ضحاک را؛و رعب از تماشای نمایش، کلادیوس را.علی‌رغم این شباهت‌ها،شاهکار حکیم توس بسیار ظریفتر و اندیشمندانه‌تر است.

بخش دیگر مقاله که نگاهی به معنای داستان ضحاک دارد،با یک مطالعه‌ی تطبیقی،دو محور را در این داستان باز می‌یابد؛ نخست تناوب تیرگی و روشنایی و دو دیگر،پادافره گناهکاران. بررسی چهره‌ی دیگر ضحاک در شاهنامه نیز که به صورت‌ پادشاهی بزرگ و با شوکت نمود یافته است،آخرین اشارت مقاله‌ی‌ حاضر در باب داستان ضحاک می‌باشد...

فهرست

یادداشت
مقدمه
متن
توضیحات
ضمیمه

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ضحاک ماردوش

  • ناشر: نشر نو
  • کد کتاب: 98254 - 111/4
  • موجودی: در انبار
  • 100,000ریال

برچسب ها: علی اکبر سعیدی سیرجانی, مقالات ادبی, داستان های فارسی, شاهنامه, اساطیر ایران, کتاب ضحاک ماردوش