دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

صید قزل آلا در آمریکا

صید قزل آلا در آمریکا
-33 %
صید قزل آلا در آمریکا
  • موجودی: موجود
  • مدل: 167554 - 204/1
  • وزن: 0.20kg
400,000 ریال
600,000 ریال

صید قزل آلا در آمریکا

نویسنده: ریچارد براتیگان
مترجم: هوشیار انصاری فر
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 205
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : در حد نو _ نو
 

مروری بر کتاب 

 خواب دیدم لئوناردو داوینچی... در حال اختراع قلاب جدید برای صید قز ل آلا در آمریکا است. دیدم اول از همه با تخیلش کار می کرد، بعد رفت سراغ فلز و رنگ و گیره... رئیس روسایش را صدا زد بیایند. نگاه کردند و همه از هوش رفتند. او که تنها در مقابل جسم مدهوش آن ها ایستاده بود، قلاب را به دست گرفت و اسمی گذاشت روش. اسمش را گذاشت شام آخر. بعد رفت تا رئیس روسایش را به هوش بیاورد.

ظرف چند ماه آن قلاب صید قزل آلا، غوغای قرن بیستم شد و دستاوردهای سطحی ای مثل هیروشیما و مهاتما گاندی دیگر به گردش هم نمی رسیدند. میلیون ها شام آخر در آمریکا به فروش رفت. واتیکان ده هزارتا سفارش داد، با اینکه هرگز قزل آ لایی آن جا مشاهده نشده بود. سیل سپاس ها سرازیر شد. سی و چهار رئیس جمهور سابق ایالات متحده همه حرفشان این بود: شام آخر ختم روزگار است...

این کتاب، اثری عجیب و منحصر به فرد است که خط داستانی مشخصی در آن به چشم نمی خورد. در عوض، کتاب شامل مجموعه ای از خاطراتی است که در فصل های مختلف، به صورت مقطع روایت می شوند و شخصیت هایی ثابت نیز، مدام در میان این داستان های مختلف در گذار هستند.

عبارت «صید قزل آلا در آمریکا»، در این کتاب به شکل های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد: این عبارت، هم عنوان کتاب است، هم نام یک شخصیت است، هم نام یک هتل است و هم به خود عمل ماهیگیری اشاره دارد! براتیگان در این کتاب برجسته، از تم «صید قزل آلا» به عنوان استعاره ای نه چندان تلویحی استفاده می کند تا نقدهایی طنزآمیز را بر جامعه و فرهنگ آمریکا وارد آورد.

«من هفت سال شعر نوشتم که یاد بگیرم چطور جمله بنویسم، چون واقعاً می‌خواستم رمان بنویسم و تصور می‌کردم تا وقتی نتوانسته‌ام جمله‌ای بنویسم، رمان هم نمی‌توانم بنویسم.»
ریچارد براتیگن

بچه که بودم ، کی بود که برای بار اول چیزی از صید قزل آلا در آمریکا شنیدم ؟ از کی ؟ فکر کنم از پدرخوانده ام . 
تابستان 1942 . آن دائم الخمر پیر بود که از صید قزل آلا برایم گفت .
وقتی که نا داشت حرف بزند ، طوری از قزل آلاها حرف می زد که انگار یک فلز قیمتی و با شعور بودند . 
برای توصیف احساس من ، وقت حرف زدنش از صید قزل آلا ، نقره صفت مناسبی نیست .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات