منو
سبد خرید

صیادان

صیادان
موجود نمی باشد
صیادان
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 84218 - 111/5
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 35

صیادان

نویسنده: اکبر رادی
ناشر: زمان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1348 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

نمایشنامه صیادان نیز همانند بسیاری از نمایشنامه های اکبر رادی در استان گیلان و در شهری ساحلی رخ میدهد. در این نمایش‌نامه شخصیت‌هایی به نام‌های «گداعلی»، «بیوک»، «یعقوب»، «حاجی گل»، «نبی»، «نجف»، «سید همایون»، «آقا نور»، «جمال»، «صالح»، «ناز آقا»، «ایوب»، «شجاع»، «رامیار»، «سبیل»، «اسماعیل» و «صادق» وجود دارند. جریانات این نمایش‌نامه در شهری بندری در شمال ایران رخ می‌دهد. 

«شاید اشتباه من همین بود... تویی که رو دریا بودی، اینو خوب می‌دونی. دریا که می‌گم، اون سامون چهل متریه، اون شبای زمهریره که آب، سیاه مثل قیره! آسمون، عین فولاد! شبایی که شیشه‌ی عمرتو می‌گیری دستت و می‌ری توی ظلمات که تور پهن کنی. اون وقت، "لتکا"ت مثل ننو روی موج تاب می‌خوره، و تو میون بخارایی که از روی دریا بلند می‌شه، نورافکن گشتیا رو می‌بینی و تو دلت می‌گی: یا امام رضا! جُم بخوری شیش تا تیر، دال به دال تو شکمته... اینا رو می‌گم که یادتون باشه من از کجا به کجا اومدم: از ظلمات نور! درست مثل پشه‌ی چموشی که عوضی نشسته باشه رو کندوی عسل و همون‌جا، چارچنگولی مونده باشه».

در بین شخصیت های داستان یعقوب، شخصیتی آنارشیست دارد و در صدد ایجاد بی نظمی به منظور رسیدن به شرایطی بهتر برای خودش است و برای رسیدن به این منظور از هر کاری از جمله وسوسه ، دروغ، تهمت، ایجاد اختلاف، آدم فروشی و غیره فرو گذار نیست.در سویی دیگر ایوب شخصیتی منطقی و اوصولگراست و در حقیقت مانند یک سیاستمدار روشنفکر عمل میکنند و در سدد بهبود اوضاع صیادان است.

در این میان صیادان دیگری هم هستند که نماینده عوام هستند. گاه همراه ایوب میشوند و گاه خام حرفهای یعقوب میشوند.ولی در نهایت این یعقوب است که با ایجاد فتنه و کدورت بین ایوب و دیگر صیادان باعث استعفا ایوب و کنار گیری او میشود.و در انتهای نمایشنامه سایه یعقوب دیده میشود که در حال حکمرانی به دیگر صیادان است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب