دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

صومعه پارم

صومعه پارم

نویسنده: هانری بیل استاندال
مترجم: اردشیر نیک پور
ناشر: جامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 581
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

صومعه پارم آخرين اثر استاندال (هانري بيل )، نويسنده فرانسوي، كه در 1839 انتشار يافت. نويسنده، در فصل اول كه عنوان آن «ميلان در 1796» است، برمبناي اعترافهاي يك ستوان فرانسوي، به نام روبر، ما را با ماركي دل دونگوي پير، هوادار اتريش و مرتجع ددمنش، و مخصوصاً دو زن، ماكيز جوان و خواهر ماركي، يعني ژينا (جينا) آشنا مي‌كند.

وی با اشاره‌هاي سريع، تلقين مي‌كند كه قهرمان جوان داستان، «ماركي جوان» فابريس (فابريچه) دل دونگو، ثمره رابطه‌ي روبر و ماركيز است. اين پس در دوره پرهيجان و پرافتخار جنگهاي ناپلئون بزرگ مي‌شود. در قصر گريانتا كه پدر و برادر بزرگش نماينده ارتجاع و تاريك‌انديشي‌اند، سخت به مادر و عمه ژيناي خود (كه بيوه يكي از افسران ناپلئون است) دل بسته است.فابریس، در ۱۸۱۵، به شنیدن خبر بازگشت ناپلئون از جزیره الب، از خانه می‌گریزد تا به اتفاق وی بجنگد. پس از ماجراهای افسانه‌ای، عصر روز نبرد واترلو، به واترلو می‌رسد؛ بی‌آنکه چیز مهمی دریابد. شاهد نبرد و بعد گرفتار سیل عقب‌نشینی می‌شود.

در بازگشت چون مارکی دل دونگو او را از قصر می‌راند به نزد عمه‌اش در پارم پناه می‌برد. در واقع، ژینای بسیار زیبا که بیوه مانده است، با نخست‌وزیر شاهزاده پارم، کنت موسکا، آشنایی پیدا کرده و برای حفظ ظاهر، با دوک دو سانسورینا ی پیر ازدواج کرده است و زینت دربار حاکم ظالم و کوچک پارم است .

فابریس جوان، اکنون که راه افتخار نظامی به رویش بسته شده است، در چنین محیطی، برای معاضدت جاه‌پرستی عمه‌اش، آماده پیش گرفتن راه کشیشی می‌شود و معاون اسقف پیر می‌گردد. اما، جوانیِ آتشین او، که هدفی حقیقی ندارد، او را به عشقهای پرحادثه و آسان می‌کشاند ...

استاندال در این کتاب، تمام کمال مطلوب خویش را در زمینه هنر و زندگی، سراب دوردست افتخارات ناپلئون، حادثه پردازی، عشق بسیار عمیق به ایتالیای عصر خود و حتی ایتالیای دوره رنسانس به نحو زیبایی تصویر کرده است. در این کتاب استاندل لحن تازه‌ای هست. ماجراهای قهرمانش با نوعی حزن و سودای آمیخته به حسرت و اغماضی عاشقانه نشان داده می‌شود، و رمان به حلاوت خیالی و غیرواقعی شعری رمانتیک نزدیک می‌شود. تجزیه و تحلیل روانی بسیار باریک‌بینانه، اتقان سرسختانه و موجز سبک، ملاحظات فلسفی-اخلاقی، و خلاصه، همه چیز به برکت رؤیای صادقانه و نادری که در بهترین صفحه‌ها به حد لطافت آهنگهای ترانه‌ای می‌رسد، تغییر شکل می‌پذیرد.

برخی از واقعه‌های کتاب همچنان اشتهار دارد: تجسم بسیار بدیع نبرد واترلو و زندگی فابریس در برج، از اینگونه صحنه‌ها و واقعه‌هاست. اما بالاترین ارزش و شایستگی راستین کتاب همچنان در این است که نویسنده‌ای با خصلت و فطرت استاندال، که به نحوی چنان دلنشین اهل تجزیه و تحلیل و اهل اندیشه است، خویشتن را، به وجهی موفق، به دست تخیل رها می‌کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات