صوفی نامه ؛ التصفیه فی احوال المتصوفه

التصفیه فی احوال المتصوفه

نویسنده: قطب الدین ابوالمظفر منصور بن اردشیر العبادی - غلامحسین یوسفی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 465
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1398
دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

رساله ‏ای در بیان و شرح مقامات و منازل سیر و سلوک است. مؤلف در این اثر مقامات و منازل را در ده بخش قرار داده است که هر یک از این بخش‏ها خود دارای ده باب است و کتاب در مجموع مشتمل بر صد باب نگارش یافته است که مطالب هر یک از این ابواب به نوبه خود در سه درجه عامه، سالک و محقق تنظیم شده است.

این کتاب از قطب الدین ابوالمظفر عبّادی واعظ و خطیب قرن ششم است،که آن را به منظور شناخت قواعد و اصول طریقه ی عرفان و «تحقیق» نوشته،که در حدّ خویش جامع تمام مسائل و مبانی تصوف است و این حتی با نگاه کردن به فهرست کتاب نیز نمایان است. وی مردی سخنور و واعظی بلیغ و گوینده ای نامدار بوده است.بیانی سحرآگین و گفتاری آتشین دارد،سخندان و نکته سنج است.می راند تا در مُلک سخن فرمانروائی کند، و می تازد تا آتش شور در ضمیر عارفان و دل سوختگان برافروزد! فصاحتش به حدی است که در اندک زمانی آوازه اش از سرزمین ایران می گذرد و به دیگر نقاط بخصوص عراق می رسد.

مصحح در این راه با دقت و امانت بسیار،به کار پرداخته،و تا حدّ امکان کوشیده است این اثر گرانبها بی نقص و عیب در اختیار مخاطبان دانشمند و فاضل قرار گیرد و این را می شود در سرتاسر کتاب مشاهده کرد و تعلیقات کتاب و شرح ممتاز آن شاهد این سخن خواهد بود. برای اینکه تصویری از جایگاه و رشد و تحولات در عرفان و تصوف اسلامی در قرن ششم داشته باشیم به برخی از ویژگی های آن در این قرن که تقریبا قرن مهمی برای ایجاد زمینه های ایجادی عرفان نظری نیز به حساب می آید ذکر می گردد:

۱-تدوین و تفسیر حکمت اشراق توسط شیخ اشراق که می توان این حکمت اسلامی و ایرانی را بر اساس اشراق – عشق – وحدت وجود تفسیر نمود.

۲-تعصب و دور شدن از آزادی اندیشه و اظهار رأی و آزادی بیان

۳-توجه به مذهب

۴-آمیحتگی با شعر فارسی و تولد شعر فارسی عرفانی

۵-مخالفت با فلسفه توسط صوفیه و فقها و متشرعان

۶-رشد و ترویج اصطلاحات تصوف و عرفان و ورود آنها به آثار و ادبیات فارسی و عربی

۷-شروع فکر استدلالی برای تدوین آرا و نظریات عرفانی به ابتکار ابن عربی

۸-شروع اختلافات شیعه و بعضی از فرقه های اهل سنت

۹-مخالفت شدید فقها و فرقۀ کرّامی با تصوف و تألیف تلبیس ابلیس ابن جوزی

۱۰-مخالفت سید مرتضی بن داعی حسینی رازی با تصوف با تألیف کتاب تبصره العوام فی معرفه مقالات الأنام

۱۱- تالیف کتاب التصفیه فی احوال المتصوفه یا صوفی نامه در احوال و آداب و رسوم صوفیه که توسط قطب الدین ابوالمظفر منصور بن اردشیر العبادی در رد بر اعتراضات بر صوفیه

این ویژگی ها در قرن ششم در واقع چهرۀ علم و بخصوص عرفان اسلامی را می نمایاند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

صوفی نامه ؛ التصفیه فی احوال المتصوفه

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 106427
  • موجودی: در انبار
  • 1,100,000ریال
  • 990,000ریال

برچسب ها: قطب الدین ابوالمظفر منصور بن اردشیر العبادی, غلامحسین یوسفی, عرفان اسلامی, تصوف, تاریخ تصوف, کتاب صوفی نامه ؛ التصفیه فی احوال المتصوفه