صور معانی شعر فارسی

صور معانی شعر فارسی

نویسنده: پوران شجیعی
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 353
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1362- دوره چاپ: 1 

کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

در مکتب درون نگری

در اين مجموعه مضامين و معاني مشترك شعر پارسي از سنايي به بعد ٬ مورد بحث و توجه قرار گرفته است.  ...وقتي سبک شناسي را تدريس مي کردم و به دانشجويان جزوه مي گفتم باعث شد انديشه نوشتن يک کتاب براي دانشجويان در ذهنم به وجود بيايد.  براي همين دست به کار شدم و حاصل کار کتاب صور معاني در مکتب درون نگري شد که به سبک عراقي اشاره دارد. در واقع من سبک هاي شعر فارسي را به سبک خراساني يا برون نگري ، سبک عراقي يا درون نگري و سبک بينابين تقسيم کرده ام.

 در اين کتاب ، خصوصيات و شرح کامل هر سبک توضيح داده شده است. پايه هاي استوار و عرفاني سبک عراقي در غزل ، درونيات و عرفان محض است. در سبک عراقي شاعر و عارف به گل و سبزه اهميتي نمي دهد و هر چه هست ، خداست.  او طي طريق مي کند، چرا که عاشق است و با عشق الهي قدم در راه مي گذارد و با همين عشق به خدا مي رسد، حال آن که شاعران سبک خراساني به انديشه صبح و ديدار يار فکر مي کنند.

 توضيح و شرح هر سبک در آن کتاب به طور کامل نوشته شده است. يادم هست که در آن سالها وقتي دکتر گروز امريکايي در دانشگاه شيراز مسووليت داشت ، بي آن که تاريخ ادبيات بداند، اجازه تدريس اين درس را به ما نمي داد.  به دکتر گروز گفتم شما که از تاريخ ادبيات ايران سردرنمي آوريد بايد پيش من بياييد تا براي شما تدريس کنم و البته حق داريد وقتي شاعران بزرگي چون مولانا، حافظ، سعدي و فردوسي را نمي شناسيد، اين درس را حذف کنيد.

فهرست

شکوائیه
نفوذ فرهنگ اسلامی در شعر این دوره
اقتباس از آیات قرآن
نفوذ زبان عربی در شعر این دوره
نفوذ افکار و عقاید و اصطلاحهای صوفیه در شعر فارسی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

صور معانی شعر فارسی

  • ناشر: زوار
  • کد کتاب: 94426 - 110/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: پوران شجیعی, تاریخ ادبیات فارسی, نقد ادبی, نقد شعر, مکاتب ادبی, کتاب صور معانی شعر فارسی