منو
سبد خرید

صنعت و تجربه‌ سیاست گذاری صنعتی در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی

صنعت و تجربه‌ سیاست گذاری صنعتی در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی
درحال حاضر موجود نمی باشد
صنعت و تجربه‌ سیاست گذاری صنعتی در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 121455 - 13/7
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 22
0 ریال

صنعت و تجربه‌ سیاست گذاری صنعتی در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی

نویسنده: احمد چرخیده
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 278
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

در دوران قبل از انقلاب، اهداف برنامه‌های عمرانی، بر رشد اقتصادی و تولید کالاهای مصرفی در داخل و تامین تقاضای داخلی تکیه داشت، ولی در عمل، سیاستگذاری‌های صنعتی بسیار ناقص و یک‌جانبه تدوین می‌شد. در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی، مبنای سیاست‌های توسعه صنعتی، بر حمایت از مصرف‌کنندگان، به صورت قیمت‌گذاری و کمک به مصرف‌کننده در قالب یارانه‌های مختلف بود. اما در سال‌های اخیر، رویکرد اقتصادی کشور به سمت حمایت از تولیدکنندگان داخلی در صنایع که از پیچیدگی تکنولوژیک بالایی برخوردار نبودند، تغییر جهت داد و بازارهای انحصاری را برای آنان تامین کرد.

نویسنده در کتاب حاضر، ضمن بیان ویژگی‌های صنعت و اهمیت آن در تحقق توسع? اقتصادی، عوامل تاثیرگذار بر توسه صنعتی را با تکیه بر نقش دولت مورد بحث و بررسی قرار داده و عملکرد سیاست‌گذاری صنعتی در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی را با یک‌دیگر مقایسه کرده است.

امروز صنعت به واسلطه ی ویژگی های خاصی که دارد از اهمیت زیادی در توسعه ی اقتصادی برخوردار است؛ به طوری که سیاست گذاران اقتصادی معتقدند راه توسعه ی اقتصادی از توسعه ی صنعیت می گذرد و بدون توسعه ی صنعتی، نمی توان از سطوح بالای رفاه و درآمد سرانه برخوردار بود. کشورهای صنعتی و تازه صنعتی شده، نمونه ی بارز این واقعیت اند. توسعه و کارایی در بخش صنعت، به واسطه ی پیوندهایی که با دیگر بخش های اقتصادی دارد، باعث افزایش بهره وری در سایر بخش ها نیز می گردد. 

بررسی وضعیت صنعت و مشکلات آن، به خصوص در سال های اخیر، تا حد زیادی مورد توجه سیاست گذاران اقتصادی قرار گرفته و مشکلات و ویژگی های خاصی که سالیان متوالی صنایع ایران را به تنگنا مواجه نموده است، به عنوان دغدغه های صاحبان صنایع مطرح شده اند. در این تحقیقات، همواره مسائل و مشکلات فنی، مالی، اقتصادی و حتی قانونی زیاید برای توضیح عملکرد صنایع ذکر شده، اما کمتر به توضیح ویژگی های ساختاری ـ که تا حد زیادی ریشه در تاریخ گذشته ی صنعت دارد ـ پرداخته شده است. 

بر این اساس، در این اثر سعی شده است تا با توجه به روند سیاست گذاری صنعتی، در دوره ی قبل و بعد از انقلاب اسلامی یعنی دوران پهلوی دوم (1332ـ1357) و دوران بعد از جمهوری اسلامی (1358ـ1383) ، تحلیلی تاریخی ـ سیاسی از شکل گیری و عملکرد سیاست های صنعتی ارائه گردد. ویژگی خاص این کتاب، تکیه بر دیدگاه تاریخی و سیاسی در بررسی توسعه ی صنعتی ایران است؛ امری که در پژوهش های اقتصادی محض، تا حد زیادی نادیده گرفته می شود.

لذا ناگزیر از تبیین نقش تاریخی و پدرسالاری دولت در ایران خواهیم بود. البته در این زمینه، از نتایج تحقیقات برجسته ای که درباره ی ماهیت توسعه ای دولت در ایران صورت گرفته، استفاده شده است. مرکز اسناد انقلاب اسلامی با انتشار این اثر ضمن تلاش برای جبران کمبودهای موجود در این زمینه، امیدوار است این کتاب ـ با توجه به ماهیت تاریخی آن ـ مورد توجه سیاست گذاران اقتصادی قرار گیرد و اهمیت سیاست گذاری صحیح در توسعه ی صنعتی و نقش بسیار با اهمیت دولت در این فرآیند را بیش از پیش برای آنان روش کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات