منو
سبد خرید

صناعات ادبی ؛ فن بدیع و اقسام شعر فارسی

صناعات ادبی ؛ فن بدیع و اقسام شعر فارسی
صناعات ادبی ؛ فن بدیع و اقسام شعر فارسی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 128274 - 86/4
  • وزن: 0.60kg
750,000 ریال

صناعات ادبی

نویسنده: جلال الدین همایی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 310
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

فن بدیع و اقسام شعر فارسی

علم بدیع یا فن بدیع در اصطلاح ادبیات، سومین فن (بعد از معانی و بیان) از فنون بلاغت است و موضوع آن آرایش‌های سخن فصیح و بلیغ در نظم و نثر است.به این آرایش‌ها محسّنات و صنایع بدیعی و نیز آرایه‌های ادبی می‌گویند. بدیع را مانند ادویه دانسته‌اند که اگر به اندازه استعمال شود، غذا را مطبوع و لذیذ می‌کند، و اگر زیاد شود آن را تند و نامطبوع می‌سازد.

واژهٔ بدیع صفتی است بر وزن فعیل (مشبّهه) دارای دو معنی فاعلی «پدیدآورنده» و مفعولی «نوپدید و شگفت». کلمهٔ بدیع در لغت به‌­معنی چیز تازه و نوظهور و نوآیین و در اصطلاح عبارت است از آرایش سخن فصیح و بلیغ، خواه نظم باشد و خواه نثر و مرادف آن ­را سخن‌­آرایی و نادره‌­گویی و نغزگفتاری می‌توان گفت.

میل مفرظ نویسنده یا شاعر به آوردن صنایع بدیعی و گردآوردن اقسام و انواع بدیع، در یک بند یا بیت، درست مانند آن است که عروس را بیش از اندازه آرایش کنند و بیش از حدّ معمول بر او زینت ببندند، به طوریکه او خود احساس ملال خواهد کردنمونه‌هایی از شیوهٔ کاربرد اصولی و کاربردهای نامتعارف استفاده از صنایع بدیعی در ادبیات یافت می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات