كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
صفویان

صفویان

نویسنده: امین بنانی - دارلی دران - دوبروین - سیوری لکهارت - نیومن - کری ولش
مترجم: یعقوب آژند
ناشر: مولی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 376
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

سلسله های تاریخ ایران

صفویان دودمانی ایرانی و شیعه بودند که در سال‌های ۸۸۰ تا ۱۱۱۴ خورشیدی (برابر ۱۱۴۸–۹۰۷ قمری و ۱۷۳۶–۱۵۰۱ میلادی) حدوداً به مدت ۲۲۱ سال بر ایران فرمانروایی کردند. شاهنشاهی صفوی توسط شاه اسماعیل یکم که در سال ۸۸۰ خورشیدی در تبریز تاجگذاری کرد بنیان گذاشته شد و آخرین شاه صفوی، شاه سلطان حسین بود که در سال ۱۱۰۱ خورشیدی از افغان‌ها شکست خورد و بعدا در سال ۱۱۱۴ خورشیدی توسط نادرشاه افشار سلسلهٔ صفویان برافتاد.

حکومتی که شاه اسماعيل صفوی در اوایل قرن دهم برپا کرد یک حکومت تیوکراتیک و مذهبی برپایه تشیع بود. اعلام سلطنت اسماعیل در تبریز و پیروزیهای نظامی و سیاسی او بیشتر موقوف به مقام مرشد کاملی او بود. بنیاد حکومت او بی وجود یاریهای نظامی قزلباشان قوام و دوام نمی یافت. ایران تحت توجهات سلسله ای که شاه اسماعیل تشکیل داد وارد عصر جدیدی شد.در این دوره نعمت و فراوانی حاصل شد، امنیت بر راهها سایه گسترد، تجارت و بازرگانی رونق گرفت. نظام صفویان به رغم فشارهای داخلی و خارجی بمدت دویست و بیست و پنج سال در ایران ثبات و استواری پدید آورد.

این سلسله نزدیک به دو قرن و اندی به درازا کشید. آنها در حل و فصل مشکلات برخاسته از امور نظامی، اقتصادی، مذهبی و اجتماعی تا حدود قابل ملاحظه ای موفق بودند. مشکلاتی که با آن روبرو بودند، سازش نیروهای ناسازگار موجود درجامعه بود. نیروهایی چون ایلیاتی و شهری، ترک و تاجیک، اهل شمشیر و اهل علم. میزان به کارگیری و کنار آمدن با این عوامل مسائلی بود که در مقایسه با پیشینیان موفق تر بودند. 

بیشتر بخش‌های این كتاب نوشته "راجر سیوری "صفوی شناس دانشگاه تورنتو است. در بخش اول كتاب، "ایران در آستانه ظهور صفویان"، كه برگرفته از كتاب "مطالعاتی در تاریخ صفویان ایران "است، فروپاشی امپراتوری تیموری، و ظهور دو سلسله تركمان قراقویونلو و آق قویونلو و سرانجام، عوامل و علل ظهور صفویان بررسی شده است .

مطالب بخش دوم كه در شش فصل سامان یافته برگرفته از "دانشنامه اسلام "است .نویسنده در بخش سوم كه ساختار اجتماعی ـ اقتصادی دوره صفویان را به بحث گرفته از مجله مطالعات ایرانی انتخاب شده است .در این بخش، نویسنده دو مسئله سنت و تحول را مطمح نظر قرار داده و با آن پیكربندی جدید اجتماعی ـ اقتصادی دوره صفوی را پژوهیده است .بخش چهارم به تشكیلات كشوری و لشكری دوره صفویان اختصاص یافته است .این بخش همه برگرفته از كتاب "مطالعاتی در تاریخ صفویان ایران "است .

بخش حاضر در شش فصل تنظیم شده و دو فصل نهایی آن را دو پژوهشگر دیگر، "آن لمبتن "استاد بازنشسته دانشگاه لندن و "لارنس لكهارت "استاد درگذشته انگلیسی نوشته‌اند .اولی از یادنامه "هانری ماسه "برگزیده شده و دومی از "مجله اسلام "انتخاب گردیده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

صفویان

  • ناشر: مولی
  • کد کتاب: 96100 - 6/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امین بنانی, دارلی دران, دوبروین, سیوری لکهارت, نیومن, کری ولش, یعقوب آژند, تاریخ ایران, تاریخ صفویه, تاریخ سیاسی ایران, شاه عباس, صفویان, کتاب صفویان