دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

صرف و نحو یا روش تجزیه و ترکیب عربی

صرف و نحو یا روش تجزیه و ترکیب عربی
درحال حاضر موجود نمی باشد
صرف و نحو یا روش تجزیه و ترکیب عربی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 157642 - 83/3
  • وزن: 0.70kg
0 ریال

صرف و نحو یا روش تجزیه و ترکیب عربی

نویسنده: ابوالقاسم صدرالدینی
ناشر: کانون تربیت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 359
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1340 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ لبه عطف و جلد کتاب افتادگی مختصری دارد.

 

مروری بر کتاب

صرف و نحو یا روش تجزیه و ترکیب عربی، اثر سید ابوالقاسم صدرالدینی، گنجینه گران‌بهایی است که با متد آموزنده و مفیدی پیرامون علم صرف و نحو عربی، به زبان فارسی و در دوران معاصر، تدوین گردیده است.

در دسترس نبودن کتابی کامل به زبان فارسی در قواعد صرف و نحو عربی تا زمان چاپ اثر حاضر که بتواند با بیان آموزنده و جالب، نکات دقیق دستوری این زبان را روشن سازد و همچنین اصرار بعضی از دانشجویان و اظهار علاقه جمعی از دوستداران دانش، نویسنده را بر آن داشته تا دست به تألیف این کتاب بزند.

کتاب با دو مقدمه از مؤلف و آقای سلطانعلی سلطانی آغاز و مطالب در پنج بخش گرد آمده است. مأخذ و منابع این کتاب، نه فقط از کتب قدیمی بوده، بلکه از نتایج فکر متأخرین استفاده شده و با روش ابتکاری و نوینی که محصل فارسی‌زبان را با اندک توجهی در کوتاه‌ترین مدت به قواعد صرفی و نحوی و تجزیه و ترکیب آشنا ساخته و از داشتن معلم بی‌نیاز سازد، تنظیم یافته است. از طرفی چون فن ترکیب در نظر محصلین اهمیت بیشتری دارد، بیشترین بخش این کتاب، به این امر اختصاص داده شده است.

در مقدمه آقای سلطانی که بنا به خواهش ناشر نوشته شده، مطالب جامع و فاضلانه‌ای پیرامون چگونگی پیدایش علم صرف و نحو در اسلام، آمده است، از جمله اینکه عرب‌ها در نتیجه آمیزش با افراد ملل دیگر و مجبور بودن به استعمال بعضی کلمات و اصطلاحات آن‌ها، به لهجه و لغت اقوام غیر عرب مأنوس و رفته‌رفته معتاد به آن شده بودند.

این معنی در زبان آنان رخنه کرده و تکلم به لحن غلط که در نزد عرب، بزرگ‎ترین عیب‌ها محسوب می‌شد، میان آن‌ها شیوع یافته و جلوگیری از این خلل و فساد، تدوین قواعد نحو را ایجاب نمود. این‌گونه عوامل سبب گردید که در محیط اسلامی عربی، توجه به حفظ زبان، خیلی زودتر از آنچه در ملل دیگر خوانده و شنیده‌ایم، ظاهر گردد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات