صد سال شعر آلمانی زبان

صد سال شعر آلمانی زبان

گزینش و مترجم: علی عبداللهی
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 448
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب 

 پرندگان دریایی دوصدایی می‌خوانند

این کتاب دربارة روند شعر آلمانی زبان در کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس در صد سال اخیر نوشته شده است. در این کتاب که به دو زبان فارسی و آلمانی تنظیم شده، شرح حال و نمونه اشعار چهل تَن از شاعران معاصر آلمانی زبان همچون «هرمان هسه»؛ «پاول سلان»؛ «یورگن بکر» و «گونتر آیش» به همراه دیدگاه‌ها، سبک‌‌ها و لحن‌های گوناگون ارائه شده است. شایان ذکر است در این کتاب دو چهرة نامی شعر معاصر آلمان «سعید» و «سیروس آتابای» که ایرانی تبارند معرفی و نمونه اشعار آنها نیز آورده شده است.

شعر پویا و متنوع آلمانی زبان هم، مثل شعر هر سرزمین دیگری، گرایش ها، منش ها و دلمشغولی های خاص خود را دارد و آشنایی با آن از سرچشمه زبان اصلی بسیار ضروری است- شعری جذاب و همزمان آموزنده و شوق انگیز که، با عرضه کردن نمونه های درخشان شعر اندیشمند، بیش از شعر سایر زبانها، وامدار فلسفه است و با بسیاری از پیشروترین جنبشهای زمانه نیز هم آواست.

گزینه حاضر، روند صد سال اخیر آن را در کشورهای آلمان، اتریش و سوئی در شعر چهل تن از شاعران برجسته امروز با دیدگاه ها، سبکها و لحنهای گوناگون نشان می دهد. طبعا هریک از شاعران، زبان و نگاه ویژه خود را دارد که در ترجمه نیز به بازآفرینی آن توجه شده است. با توجه به نیاز فارسی زبانان به آگاهی از شعر زنده امروز، تاکید بیشتر این کتاب نیز بر معرفی شاعران زنده هم روزگار ما بوده است. بیش از بیست و پنج چهره از شاعران کتاب نخستین بار به ایرانیان معرفی می شوند و بسیاری از شاعران جوان، متولد دهه های پایانی قرن بیستم و از صداهای رسای شعر سده بیست و یکم به شمار می روند.

این گزینه دو زبانه به سفارش ناشر برای آشنایی بیشتر با شعر جهان تهیه شده و مترجم آن را از میان ده ها اثر برای خوانندگان حرفه ای و عادی شعر جهان در ایران برگزیده است. نیمی از شاعران «پرندگان دریایی دو صدایی می خوانند» با مترجم در روند ترجمه و گزینش شعرهای خود همکاری داشته اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

صد سال شعر آلمانی زبان

  • 0ریال

برچسب ها: علی عبداللهی, هرمان هسه, پاول سلان, یورگن بکر, گونتر آیش, شعر آلمانی, ادبیات آلمانی, شعر آلمانی زبانان, ادبیات اروپا, کتاب صد سال شعر آلمانی زبان