کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
صدراعظمهای سلسله قاجاریه

صدراعظمهای سلسله قاجاریه

نویسنده: پرویز افشاری
ناشر: وزارت امور خارجی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 284
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

قاجار ، قاجاریه یا قاجاریان نام دودمانی است که از حدود سال ۱۱۷۴ تا ۱۳۰۴ بر ایران به مدت صد و سی سال فرمان راندند. بنیانگذار این سلسله آقامحمدخان است. وی تهران را به عنوان پایتخت انتخاب کرد و آخرین پادشاه قاجار، احمدشاه بود که در سال ۱۳۰۴ برکنار شد و رضاشاه پهلوی جای او را گرفت. اولین انسجام ایران به شکل امروزی در زمان قاجار روی داد و کشور مدرن ایران به صورت رسمی تشکیل شد.

 دوران قاجار مصادف بود با دوران استعمار و جهانگشایی امپراطوری‌های مدرن. در این دوران ایران درگیر جنگ‌های متعددی شد و سالها مقابل روس‌ها و انگلیسی‌ها مقاومت کرد. با اینکه ایران در دوران قاجار بر خلاف کشورهای منطقه هرگز مستعمره نشد ولی بخش‌هایی از خاک خود را در این جنگ‌ها به‌ویژه با روسیه از دست داد.

خاندان قاجار از خاندان‌های بزرگ ایران است. اعضای این خاندان از نوادگان پسری شاهزادگان قاجار هستند. پس از اجباری شدن نام خانوادگی و شناسنامه در دورهٔ رضاشاه، هرکدام از شاخه‌های این خانواده نامی انتخاب کردند که اغلب برگرفته از نام یا لقب شاهزاده‌ای بود که نسب خود را به او می‌رساندند. اکنون بسیاری از نوادگان قاجار در ایران، جمهوری آذربایجان، اروپا و آمریکا زندگی می‌کنند.

نویسنده در این کتاب برخی چهره‌های سیاسی و اداری این دوره از تاریخ معاصر ایران را که به نظر او از سر سپردکان و حقوق بگیران مخفی انگلیسی‌ها بوده‌اند، معرفی کرده و به اقدامات آنها، به ویژه اعمالی که در جهت منافع و مصالح دولت بریتانیا بوده اشاره نموده است .

اشخاص معرفی شده در این کتاب عبارت‌اند از : میرزا ابوالحسن خان ایلچی شیرازی، آقاخان محلاتی، اللهیار آصف‌الدوله (قاجاردولو)، حسینقلی خان نواب، میرزا آقاخان نوری(اعتمادالدوله)، میرزا ملکم‌خان ناظم‌الدوله، سیدضیاء‌الدین طباطبایی، حسن تقی‌زاده، رحمت‌الله قوامی و عبدالله گله‌داری .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

صدراعظمهای سلسله قاجاریه

  • 0ریال

برچسب ها: پرویز افشاری, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, نخست وزیران ایران, کتاب صدراعظمهای سلسله قاجاریه