کتاب صدای پای دگرگونی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب علوم انسانی انتشارات امیر کبیر

صدای پای دگرگونی

نویسنده: حسین مهری
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 155
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357

کمیاب - کیفیت : درحد نو


مروری بر کتاب


از آن روز که علم مرگ را نوعی بیماری می دانست که بر اعضا عارض می شود و معتقد بود که می تواند در آینده بر آن فائق آید، این توهم بسیار به ضعف گراییده و از اعتبار و اطلاق افتاده است؛ اما صورت آرمانی آن هنوز باقی است و توسعه یافتگی یکی از وجوه آن است.

خوب به حرف های این روشنفکر آمریکایی ـ برژینسکی توجه کنید: بررسی هایی که تا کنون در این رشته انجام پذیرفته است، حاکی از آن است که انسان های دنیای پیشرفته، ظرف چند دهه ای که در پیش است، جهشی عظیم را تجربه خواهند کرد جهشی که بالقوه معادل است با تمامی تحول متدرج بشر از مرحله ی حیوانی به مرحله انسانی. فقط تفاوت جهش آینده در این است که چرخ آن، سریع تر حرکت می کند و زمان را پشت سرمی گذارد، و به این ترتیب، اثر سرسام آور تغییر، عمیق تر احساس خواهد شد.

انسان، بتدریج و به طرز فزاینده، توانایی آن را خواهد یافت که در مورد جنسیت فرزندانش، خود تصمیم بگیرد، به برکت داروها، میدان برد هوشی انسان ها را وسعت دهد و شخصیت آنها را دگوگون سازد یا مهار کند. مغز انسان، از نیروهای بی حسابی برخوردار خواهد شد و به همان گونه که اتومبیل، تحرک و جنبش بشر را افزون و آسان ساخت.

«شمارگر»، تعقل او را بسط خواهد داد. قدرت بدنی بشر، عمق و گسترش خواهد یافت و پایداری و دوام آن، به اختیار او در خواهد آمد. برخی از آینده نگران برآورد می کنند که طی قرن آینده، متوسط عمر انسان، به تقریب، به 120 سال خواهد رسید... «سیبرنتیک» و «خودکاری» (اتوماسیون)، آداب کار کردن را زیر و رو خواهد کرد فراغت بصورت کار روزمره در خواهد آمد و کار عملی، در عداد مستثنیات قرار خواهد گرفت، و آنگاه، جامعه ی کار، جای خود را به جامعه ی تفریح و تفنن خواهد بخشید. البته همه ی این روشنفکران غربی این قدر غفلت زده نیستند که بویی از واقعیت به مشامشان نرسیده باشد. بسیاری از آنها مثل «آلفرد سووی» اکنون در بنیان های رشد تمدن خویش شک کرده اند: رشد با ابعاد بزرگ کنونی اش، محیطی هر چه بیشتر مصنوعی، و هر چه بیشتر تکنیکی، ساخته است. آیا انسان متوسط خواهد توانست با این محیط تکنیکی، سازگار شود؟

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

صدای پای دگرگونی

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 64741 - 55/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حسین مهری, جامعه شناسی, انقلاب, جامعه شناسی انسانی, علوم اجتماعی, فلسفه اجتماعی, تمدن, کتاب صدای پای دگرگونی