کتاب صحیفه امام حسن (ع) فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب اسلام انتشارات دفتر انتشارات اسلامی

صحیفه امام حسن (ع)

نویسنده: جواد قیومی اصفهانی
ناشر: دفتر انتشارات اسلامی
زبان کتاب: دو زبانه
تعداد صفحه: 412
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

بى شک کمال مطلق الله است ، و انسان براى رسیدن به سوى کمال مطلق راهى پر فراز و نشیب و طولانى را باید بپیماید.
پر واضح است که پیمودن چنین راهى ، بدون رهبرى پیشواى معصوم ، امکان پذیر نیست ، گرچه خداوند حکیم بشر را به نیروى عقل مجهز ساخته و کتابهاى آسمانى براى او فرستاده ، اما با این وصف باز هم ممکن است در مسیر خود، دچار لغزش گردد، مسلما وجود پیشواى معصوم خطر گمراهى را کاهش داده و از اصالت مکتب دفاع مى کند؛ از تفسیرهاى نادرست از کج اندیشیها، و تحریف حقایق دین ، جلوگیرى بعمل مى آورد.

اینجاست که فلسفه وجود حجت الهى در هر زمان - ظاهر باشد یا پنهان - آشکار مى گردد و چه زیباست این تشبیه که پیامبر و امام ، قلب عالم هستى اند قلب تپنده اى که واسطه فیض الهى در کالبد جهان انسانیت است و اگر لحظه اى از تپش باز ایستد، زمین ، اهلش را فرو خواهد برد.
از این رو، خداوند براى هدایت بشر، پیامبران را برانگیخت ، و آنان با استمداد از وحى الهى ، رسالت تبشیر و انذار را به عهده گرفتند. سلسله عظیم پیامبران با نبوت پیامبر اسلام حضرت محمدبن عبدالله صلى الله علیه و آله پایان پذیرفت و عصر امامت آغاز گردید؛ همان امامتى که چونان نبوت ، مقامى الهى است و خداست که امام معصوم علیهم السلام را با نام و نشان به وسیله پیامبر صلى الله علیه و آله براى جانشینى وى معین کرد بى تردید راه صلاح و تکامل به پیروى از ایشان ختم مى شود و آنانکه خود را از این چشمه زلال و جوشان محروم کنند جز سقوط و هلاکت نصیبى نخواهند داشت .

ما خرسندیم که پیرو آنان بوده و راه و رسم ایشان را الگوى خود ساخته ایم و سند جاوید ما این کلمات درربار امام خمینى رحمه الله است که فرمود:
ما مفتخریم که ائمه معصومین ، از على بن ابیطالب گرفته تا منجى بشر حضرت مهدى صاحب زمان - علیهم الاف التحیات و السلام - که به قدرت خداوند قادر، زنده و ناظر امور است ائمه ما هستند. ...

...پیشواى دوم و معصوم چهارم امام حسن مجتبى علیه السلام در نیمه رمضان سال سوم هجرى در شهر مدینه دیده به جهان گشود.
هفت سال بیشتر نداشت که جد بزرگوارش پیامبر گرامى اسلام صلى الله علیه و آله بدرود حیات گفت ، پس از رحلت پیامبر تقریبا سى سال در کنار پدر بزرگوارش قرار داشت . در سال چهلم هجرى و پس از شهادت پدرش به امامت رسید، و به مدت ده سال امامت است امت جدش را به عهده داشت . در سال پنجاهم هجرى با توطئه معاویه و به دست همسرش جعده بر اثر مسمومیت در سن 48 سالگى به درجه شهادت رسید، و در قبرستان بقیع در مدینه مدفون گشت .

امام بعد از شهادت مادر
حضرت زهرا علیها السلام روزگار غمبار خود را پس از مرگ پدر همچنان مى گذرانید، و اندوه سراپاى وجودش را فراگرفته بود، و دردها پیکرش را درهم مى شکست و کجروى مردم و حق ناشناسى آنان و سلب حق اهل بیت جانش را مى گداخت ....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

صحیفه امام حسن (ع)

  • 180,000ریال
  • 100,000ریال

برچسب ها: امام حسن (ع), جواد قیومی اصفهانی, , اخلاق اسلامی, فقه شیعه, حدیث, امامان, کتاب صحیفه امام حسن (ع)