دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

صحیفه الارشاد ؛ سلفون

صحیفه الارشاد

نویسنده: ملامحمد مومن کرمانی
به کوشش: محمد ابراهیم باستانی پاریزی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 522
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

تاریخ افشار کرمان - پایان کار صفویه

مجموعه‌ی حاضر با مقدمه و تصحیح "محمدابراهیم باستانی‌پاریزی"، تاریخ کارهای افشاریه به خصوص اسماعیل خان و شاهرخ خان را از زمان "میرمحمدسعید مشیزی" تا پایان کار دولت صفوی دربرمی‌گیرد. که از جمله‌ی این اقدامات می‌توان به جنگ‌های بلوچستان و قندهار و هرات اشاره کرد. هم‌چنین نگارنده به نسخه‌شناسی اثر، سبب تالیف کتاب و حوادثی که در زمان این طایفه در عصر صفویه رخ داده اشاره می‌کند....

در سال ۱۱۳۲ه.ق/ ۱۷۲۰م افغان‌های قندهار به ریاست میرمحمود از کویر لوت عبور کرده، کرمان را در محاصره گرفتند. شاه سلطان حسین، لطفعلی‌خان داغستانی برادرزاده فتحعلی‌خان صدراعظم را که مقام سپهسالاری و حکومت فارس و کرمان را داشت، مامور دفع آنها کرد و وی موفق شد افغان‌ها را شکست داده تا قندهار دنبال کند. اما در اثر توطئه که رقبای لطفعلی‌خان بر ضد او ترتیب دادند از فرماندهی سیاه منفصل و بازداشت شد.

به محض انتشار این خبر سپاه لطفعلی‌خان از هم پاشید و افغان‌های هرات چند شهر خراسان را تصرف و غارت کردند. افغان‌های قندهار نیز جرات یافته در سال ۱۱۳۴ه.ق/ ۱۷۲۲م برای دومین بار به کرمان حمله کردند و این بار موفق به تسخیر آن شهر شده از راه یزد روانه اصفهان شدند.

محاصره اصفهان مدت شش ماه به طول انجامید و در این مدت قحط و غلای شدیدی بر شهر حکمفرما شد. در ۱۱ محرم ۱۱۳۵ه/  ۲۳ اکتبر ۱۷۲۲م درحالی‌که دیگر رمقی برای اهالی پایتخت باقی نمانده و هر روز صدها نفر از گرسنگی هلاک می‌شدند، سلطان حسین از شهر خارج شد و در دهکده فرح‌آباد با امیر محمود ملاقات کرد و با قرار دادن جقه سلطنتی بر فرق او از سلطنت استعفا داد و با دست خود سلسله صفویان را ساقط کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات