منو
سبد خرید

صحافی سنتی

صحافی سنتی
موجود نمی باشد
صحافی سنتی
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 94120 - 85/5
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 48
0 ریال

صحافی سنتی

نویسنده: ایرج افشار
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 190
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : حد درنو 

 

مروری بر کتاب

مصور - برخی رنگی

مجموعه پانزده گفتار و کتابشناسی درباره وراقی، صحافی،وصالی، مجلد گری از یادگارهای هنر ایرانی و اسلامی

تاریخ صحافی در فرهنگ ایرانی و اسلامی در مقوله هنر و پیشه وراقی می‌گنجد و جزئی از آن به‌حساب می‌آید.وراق به کسی اطلاق می‌شد که کاغذ می‌ساخت و یا ورق کاغذ را به اندازه‌های گوناگون می‌برید. این لغت گاه به معانی کاتب و کراسه‌نویس و مجلد نیز به‌کار رفته است. نوآوری های هنرمندان مسلمان، هویتی خاص به جلدهای اسلامی بخشید. دانکن هالدین (نویسنده کتاب صحافی و جلدهای اسلامی) به یکی از ابتکارات صحافان مسلمان چنین اشاره می کند:

یکی از بزرگترین خدمات صحافان اسلامی به این صنعت، اختراع لبه برگردان یا لسان بود.این برگردان به جلد پشت متصل بود و روی لبه بیرونی صفحات کتاب را می پوشاند که در نتیجه محافظ آن در برابر گرد و خاک بود و سپس به شکل در پاکت در زیر جلد تا می خورد.این پدیده شاخص جلدهای اسلامی شد و از جهاتی می توان آن را پیش درآمد شکلهایی دانست که بعدها صحافان غرب به کار می گرفتند.

یکی از هنرهای ماندگاری که توانسته در طول تاریخ فرهنگ و هنر این مرز و بوم، نگاهبان حقیقی آثار مکتوب و نیز عامل انتشار و گسترش مرزهای دانش ایرانیان به دنیای خارج باشد، هنر و صنعت کتابسازی یا صحافی و جلدسازی است. در فرهنگ ما هر جا سخن از کتابت وکتاب آرایی و جلدسازی به میان آمده، مقصود مجموعه ای زیبا و به هم پیوسته از چندین رشته ی هنری است؛ در حقیقت مردمی که از این کتاب ها استفاده می کردند به دو علت لذت می بردند: یکی به جهت مطالبی که در آن موجود بود و دیگر برای ارضای حس زیبا پرستی.

هنر تجلید یا جلد سازی که در تکمیل کار خطاط و تذهیب کار کتاب و قرآن بوده است، از جمله هنرهایی است که با پذیرش دین مبین اسلام جانی دوباره یافت. مجلدان در عالم اسلامی انواع گونه گون جلد را وضع کرده اند از چوب، از چرم، از پارچه و از کاغذ و گونه های بسیار نفیس و هنری جلد را ساخته اند، به طوری که جلد در کتاب سازی نه تنها وسیله ای محافظت و نگهداری اوراق کتاب از آفات برونی تصور شده، بلکه دفتین آن خود در مواردی مظهر و نمودار متن درونمایه ی موضوعی نیز تلقی می گشته است. قدیمى ترین جلدکتاب، متعلق به مصر بوده است. در دوره سلجوقیان هنر تجلید همراه با تذهیب رونق گرفت و از کاغذ و مقوا در جلدسازى استفاده شد. در دوره تیموریان هنر تجلید رواج داشت و بهترین کارهاى صحافى و تجلید کتاب متعلق به این دوره است.

در دوره صفوى از زمان شاهطهماسب، جلد لاکى معمول شد، در دوره قاجاریه، تزئینات جلد کتاب به روش لاکی، به همان سبک ادامه یافت. و از جمله نقش هاى معروفى که در دوره قاجاریه دیده مى شود. نقش گل و مرغ است. از دیگر روش هاى تجلید در دوره قاجاریه، استفاده از مخمل و مخمل طلاکوب است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.