دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

صادق هدایت از افسانه تا واقعیت ؛ متن کامل ؛ زرکوب

صادق هدایت از افسانه تا واقعیت
-10 %
صادق هدایت از افسانه تا واقعیت ؛ متن کامل ؛ زرکوب
  • موجودی: موجود
  • مدل: 183511 - 97/4
  • وزن: 0.50kg
2,600,000 ریال
2,900,000 ریال

صادق هدایت از افسانه تا واقعیت

نویسنده: محمدعلی همایون کاتوزیان
مترجم: فیروزه مهاجر
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 389
اندازه کتاب: رقعی زرکوب - سال انتشار: 1389 _ 1377 - دوره چاپ: 3 _ 2

 

مروری بر کتاب

مصور

صادق هدایت پرآوازه ترین و معما برانگیزترین نویسنده ایرانی قرن حاضر به سال 1218 شمسی زاده شد و زندگی پر محنتی را گذراند که به سال 1330 با خودکشی در پاریس به سر رسید.شخصیت و آثار هدایت اثری ژرف بر چند نسل روشنفکران ایران و همچنین تکوین و رشد داستان نویسی مدرن از خود به جای گذاشت. تاثیر بوف کور معروفترین داستان او، به مراتب گسترده تر از حد محافل ادبی ایران بود و توجه منتقدان غربی را نیز بر انگیخت.

هدایت علاوه بر داستان نویسی، پژوهش نیز می کرد و کاوش هایش در فولکور فارسی شهرتی همسنگ داستان هایش برایش به ارمغان آورد. احاطه اش بر ادبیات کلاسیک فارسی نیز از جمله در پژوهش هایش درباره خیام و نقد های ادبی اش نیک پیداست.

مصالحه ناپذیری و هنجارشکنی اش او را در اقلیت قرار می داد و با نظام های تثبیت شده ی ادبی و سیاسی زمانه ی خود سر سازگاری نداشت. گرچه هرگز به اوضاع اجتماعی و سیاسی بی اعتنا نبود- چنان که از مخالفتش با رضا شاه می توان دید و امید بستنش به حزب توده و بریدنش از آن پس از واقعه ی آذربایجان- در قالب اپوزیسیون موجود هم نمی گنجید.

او «موجود سیاسی» نبود، اعتقادات ایدئولوژیک نداشت و بیش از هرچیز به آزادی و تفکر خویش ارج می نهاد. این ویژگی ها جز دشمن تراشی حاصلی به بار نمی آورد و فضای خفقان آوری پیرامونش ایجاد کرد که تفهیم و تفاهم جایی در آن نداشت. صادق هدایت مخالفی بود در درون مخالفان و بیگانه در میهن خویش که گویی با خود سخن می گفت چنان که راوی بوف کور با سایه اش و برای همین در زمان حیاتش قدرش چنان که بایسته بود شناخته نشد.

کتاب حاضر نخستین بررسی جامعه از زندگی و آثار هدایت در چشم اندازهای پیشرفت های ادبی و سیاسی ایران در نیمه اول قرن بیستم است. در این کتاب کوشش شده است تا گره از راز و رمز نویسنده ای که پس از مرگش به عنوان بحث انگیز ترین و موفق ترین نویسنده معاصر ایران مطرح بوده است، گشود شود.


فهرست

1. هدایت و ادبیات جدید فارسی 
2. سالهای نخستین 
3. هدایت در اروپا 
4. زندگی و کار در عصر طلائی 
5. فرهنگ ایرانی و ناسیونالیسم رمانتیک 
6. فرهنگ ایرانی و رئالیسم انتقادی 
7. روایتی انتقادی از بوف کور 
8. خاستگاه های بوف کور 
9.امیدها و نومیدی ها 
10.حاجیها و کارگران 
11.طنز و افسردگی 
12.محاکمه: پیام هدایت 
13.اجرای حکم: خود کشی هدایت 
14:هدایت افسانه و هدایت انسان 
یادداشتها 
نمایه 
تصاویر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات