منو
سبد خرید

شیوه کمانچه نوازی ؛ دو جلدی

شیوه کمانچه نوازی ؛ دو جلدی
-16 %
شیوه کمانچه نوازی ؛ دو جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 105595 - 95/7
  • وزن: 0.60kg
590,000 ریال
700,000 ریال

شیوه کمانچه نوازی

نویسنده: مهدی آذرسینا
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 238
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1394 ~ 1393 - دوره چاپ: 4 ~ 3

 

مروری بر کتاب

کمانچه از سازهای زهی قدیمی ایران و در واقع نوع تکامل یافته رباب است. کاسه گرد و پایه آهنی دارد و مانند تار و ویولن سیم های آن را با گوشی محکم و کوک می کنند. کمانی که با آن کمانچه می نوازند کمانه نام داردو همان است که در ویلن کلمه فرانسه آرشه (به معنای کمان کوچک) جای آن را گرفته است.

این ساز و صدای پرنفوذ و دل انگیزش برای دوستداران موسیقی ایرانی شناخته شده است ولی برای آموزش کمانچه نوازی به طور عملی متنی تدوین نشده بود. کتاب حاضر به منظور برطرف کردن این نقص تألیف شده است. 

این کتاب  براي آموزش اين هنر اصيل ايراني نگاشته شده تا علاقه مندان هنر موسيقي بتوانند بيش از پيش با نواختن اين ساز ايراني آشنا شوند. مدت ها كتابي مخصوص كمانچه وجود نداشت و هنرجويان از كتاب هاي ويلن استفاده مي كردند؛ به همين منظور استاد آذرسينا نويسنده اين كتاب براي جايگزيني موسيقي زنده و پوياي مبتني بر اصالت، در فضاي آشفته و به هم ريخته موسيقي ايراني، اقدام به تدوين اين كتاب كرد.

مطالب كتاب در مدت پانزده سال نوشته شده است و استفاده از آن در كلاس هاي آموزشي تجربه شده و اصلاحات لازم صورت گرفته است. مباني متدنويسي در اين كتاب با دقت كامل مورد نظر بوده است. از جمله ويژگي هاي كتاب اين است كه روند تكاملي درس ها به طريقي است كه ضمن در نظر گرفتن توانايي هنرجو براي اجرا، تمام مسائل فني كمانچه نوازي از همان اول در شكل ساده اي مطرح مي شود.

جلد نخست اين كتاب درباره شناخت ساز كمانچه، طرز نشستن و به دست گرفتن ساز و علامت هاي ويژه نت نويسي كمانچه است و جلد دوم كتاب به آموزش نت مجموعه شور، مجموعه ماهور، مجموعه همايون و مجموعه چهارگاه مي پردازد

فهرست

درآمد (موسیقی و روش های آموزش آن و چگونگی تألیف روش کمانچه نوازی)
درباره کمانچه
شناخت ساز کمانچه
کتاب اول (تمرین)
کتاب دوم (تمرین و تطبیق حروف فارسی با لاتین)
نت نویسی قطعاتی که با تغییر کوک اجرا می شوند
کمانچه نواز و کمانچه نوازی
فاصله و ریتم در موسیقی ایرانی
امکانات نوازندگی در کمانچه
شناخت ساز کمانچه
کتاب سوم (مجموعه شور و ماهور و همایون و چهارگاه)
کتاب چهارم (آهنگ هایی از موسیقی دستگاهی ایران برای کمانچه)

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات