کتاب شیطان کیست ؟ و آیات شیطانی چیست ؟ فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب اسلام انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی

شیطان کیست ؟ و آیات شیطانی چیست ؟

نویسنده: احمد زمردیان
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 312
اندازه کتاب: وزیری گالینگور  - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 5

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی؛ تعدادی از صفحات کتاب کمی تابدار می باشند 

 
مروری بر کتاب  

یکی از شبهاتی که برخی افراد مطرح کرده‌اند و غربیان آگاه از آن استفاده نموده‌اند این است که گفته‌اند در هنگام نزول وحی امکان دارد شیطان دخالت‌کند و وحی کم یا زیاد شود و حقیقت وحی‌ شده، بر پیامبر (ص)  مشتبه شود و برای مطرح کردن این شبهه داستانی به هم بافته‌اند از این رو این شبهه افسانه غرانیق یا آیات شیطانی نام گرفته است.بررسی ماهیت «شیطان» و شگردهای مختلف او برای اغوای انسان از منظر قرآن و روایات است. در این نوشتار ابتدا به بررسی معنای لغوی شیطان و ابلیس پرداخته شده سپس فلسفه خلقت شیطان توسط خداوند متعال بیان گردیده و داستان سقوط شیطان از مقام فرشتگان الهی و سرپیچی او از فرمان خداوند تجلیل شده است. 

کتاب آیات شیطانی ؛ این نام اشاره به افسانه و یا واقعه واهى و ساختگى «غرانیق» دارد. غرانیق جمع غرنوق به معنى مرغابى است که گردنى بلند دارد و سپید سیاهرنگ است. به معنى جوان سپید زیبا روى نیز آمده است.
برخى غرنوق را لک لک، بوتیمار - غم خوراک - نیز معنى کرده‏اند. اعراب جاهلى گمان مى‏داشتند که بت‏ها مانند پرندگان به آسمان عروج مى‏کنند و براى پرستندگان خود شفاعت مى‏نمایند. طبق افسانه «غرانیق» که توسط برخى مورخان نقل شده است، پیامبر(ص) هنگام قرائت سوره نجم پس از قرائت آیات 19  و 20 «افرایتم اللات والعزى و مناه الثلاثه الاخرى» آیا دیدید لات و عزى را و منات را که سومین آن دو بود، ناگهان این جمله را تلاوت کرد: «تلک الغرانیق العلى و ان شفاعتهن لترتجى» اینها مرغان آبى بلند پروازند که شفاعت آنان امید مى‏ رود، در ادامه این روایت عجیب و مجعول آمده است که همان شب جبرییل بر پیامبر نازل شد و به پیامبر(ص) گفت: «جمله دوم فوق، وحى نیست» و پیامبر بسیار دلگیر و شکسته شد و خداوند براى دلجویى از پیامبر آیات 73 تا 75 سوره اسرا را نازل فرمود. این داستان اهریمنى، از سوى قاطبه علماى اهل سنت و شیعه تکذیب شده است و سلسله روات آن هم استخراج گردیده و مشخص شده است که روات آن یهودیان مسلمان شده بنى قریظه بوده‏ اند که این قبیله پرکینه ‏ترین طایفه یهودیان مدینه نسبت به پیامبر(ص) بوده ‏اند که صدها تن از آنان به دستور حضرت رسول در جنگ خیبر به درک واصل شده‏ اند.

داستان‌سرایان آورده‌اند پیامبر (ص)  پیوسته در این آرزو بود که میان او و قریش همبستگی صورت گیرد و از جدایی قوم خویش نگران بود. در یکی از روزها که او در کنار کعبه نشسته بود و در این اندیشه فرو رفته بود و گروهی از قریش نزد او بودند در آن هنگام سوره «نجم» بر وی نازل گردید. پیامبر (ص)  همان‌گونه که سوره بر وی نازل می‌شد، ‌آن را تلاوت می‌فرمود.

(وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى مَا ضَلَّ صَاحِبُکُمْ وَمَا غَوَى وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَى‏ إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى عَلَّمَهُ شَدِیدُ الْقُوَى)[1] تا رسید به آیه (أَفَرَأَیْتُمُ اللاَّتَ وَالْعُزَّى وَمَنَاهَ الثَّالِثَهَ الْأُخْرَى)[2]؛ «سوگند به ستاره، هنگامى که فرود آید! که همنشین شما (= پیامبر) گمراه نشده و بیراهه نرفته (و زیانکار و محروم نگشته) است؛ * و از روى هوى و [هوس‏] سخن نمى‏گوید. آن (سخن) نیست جز وحى‏اى که (به او) وحى مى‏شود. او را (شخصى) بسیار نیرومند آموزش داده است؛»

«و آیا اطلاع یافتید از (بت‏هاى) لات و عزّى‏، و منات (بت) دیگرى که سومین است.» که شیطان در این بین دخالت نمود و بدون آنکه پیامبر (ص)  پی ببرد به او القا کرد.

«تلک الغرانیق العلی وان شفاعتهن لترتجی» سپس بقیه‌ سوره را ادامه داد.

«غرانیق»، جمع غرنوق به معنای جوانی شاداب، ظریف و زیباست، اسم مرغ آبیِ سفید و ظریف با گردن بلند است که به نام «قو» معروف است. معنای عبارت چنین می‌شود: این پرندگان زیبا که بلند پروازند از آن‌ها امید شفاعت می‌رود. و مقصود سه بت؛ لات، عزی و منات بزرگترین بت‌های عرب است.

مشرکان که گوش فرا می‌دادند، تا این عبارت را ـ که بت‌ها را وصف می‌کرد و امید شفاعت آن‌ها را نوید می‌داد ـ شنیدند، ‌خرسند شدند و موضع خود را نسبت به مسلمانان تغییر داده، دست برادری و وحدت به سوی آنان دراز کردند و همگی شادمان گشتند، و این پیشامد را به فال نیک گرفتند. این خبر به حبشه رسید. مسلمانان که به آنجا هجرت کرده بودند از این پیشامد خشنود شده، همگی برگشتند و در مکه با مشرکان بردارانه به زندگی و همزیستی خویش ادامه دادند. پیامبر  (ص)  نیز بیش از همه از این توافق و هماهنگی خرسند شده بود...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شیطان کیست ؟ و آیات شیطانی چیست ؟

  • 0ریال

برچسب ها: احمد زمردیان, تاریخ اسلام, شیطان, آیات شیطانی