منو
سبد خرید

شیراز نامه

شیراز نامه
درحال حاضر موجود نمی باشد
شیراز نامه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 44003 - 42/4
  • وزن: 0.80kg
  • UPC: 48
0 ریال

شیراز نامه

نویسنده: احمد زرکوب شیرازی
به کوشش: اسمعیل واعظ جوادی
ناشر: بنیاد فرهنگ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 261
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی؛ چند صفحه کتاب کمی تابدار می باشد 

 
مروری بر کتاب  

ز اعتدال هوا و ز نازکی صبا           گمان برم که خزان در بهار میآید 

کتابی در باب توصیف شهر شیراز که در قرن هشتم نوشته شده است... آثار نزهت گلزارش بر نعیم بهشت باقی منت نهاده و چرخ مینایی بتماشای باغ بنفشه او چشم برگشاده...هوای هوس انگیزش مفرح جان هر علیل غلیل ، خاک پاکش تریاق طبع هر لدیغ... آثار نزهت گلزارش بر نعیم بهشت باقی منت نهاده و چرخ مینایی بتماشای باغ بنفشهء او چشم بر گشاده ، از غیرت اعتدال ربیعش فلک راهب آسا بتماشای خریف چون بهار او بزیر می آید و فصل زمستانش که غنیمتی است بارد ، کانون حجرهء جان را .... از آفت صرصر خزان اندهان محمی و محروس میدارد .

ابوالعباس معین‌الدین احمد بن شهاب‌الدین ابی‌الخیر حمزه بن‌ابی‌الفضل حسن بن عزالدین مودود شیرازی معروف به زرکوب بن ابی‌الفضل محمد بن معین‌الدین محمود شیرازی از عرفاً و نویسندگان مشهور قرن هشتم هجری قمری بود. تاریخ تولد ابوالعباس معلوم نیست اما بدنیا آمدنش در شیراز مسلم است. پدر او از دانشمندان و مؤلفان و برادر او محمود زرکوب از علماء زمان خویش بود. وی پس از کسب معلومات به سیر و سیاحت پرداخت و همانطوریکه خودش در مقدمهٔ شیرازنامه متذکر می شود در بغداد به فکر تهیه اثر پرارزش خود شیرازنامه افتاد. در طریقت پیرو پدران بزرگوارش شد و خرقهٔ تصوف پوشید. سال وفات را ۷۸۹ هجری قمری در شیراز آورده‌اند. تنها اثر موجود ابوالعباس معین‌الدین کتاب شیرازنامه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات