دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شیخ المعاونین ما کجاست ؛ خاطرات محمد عرب

شیخ المعاونین ما کجاست 

نویسنده: محمد عرب
تدوین : حسین روحانی صدر
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 539
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

خاطرات محمد عرب - مصور

گفته‌ها و شنیده‌های عرب از چگونگی جریان امور در وزارتخانه و كنسولگری‌های ایران در خارج كشور و سایر وقایع مرتبط با زندگی ایشان می‌تواند گوشه‌ای از تاریخ انقلاب اسلامی را روشن كند.انقلاب اسلامی ایران در اواخر قرن بیستم حامل پیام‌ها و مطرح‌كننده‌ی آرمان‌هایی برای ایران، مسلمانان منطقه و كلیه‌ی مستضعفان عالم بود. بلافاصله پس از پیروزی انقلاب نهادسازی جهت اداره‌ی امور و تحقق اهداف از سوی انقلابیون شروع شد و كلیه‌ی ادارات و سازمان‌های طاغوتی پاكسازی شد و اسلامی گردید.

تشكیل نهادهای جدید مستلزم جذب نیروهای جدید و متعهد به انقلاب بود كه در آن برهه‌ی تاریخی كاری طاقت‌فرسا و دشوار می‌نمود. مردم انقلابی ایران كه با فداكاری خویش توانسته بودند در سایه‌ی رهبری امام خمینی رژیم طاغوت را سرنگون ساخته و انقلاب اسلامی را به پیروزی رسانند در مرحله‌ی تأسیس نظام و استقرار جمهوری اسلامی نیز هم‌پای روحانیت حركت كرده و با همت وصف‌ناپذیر خویش انقلاب را از گزند حوادث كوچك و بزرگ آن برهه حفاظت كردند.

در این بین نقش وزارت خارجه و مسئولان آن در انتقال پیام انقلاب اسلامی و برقراری روابط با همسایگان و سایر ممالك دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است كه در خاطرات منتشرشده كمتر بدان پرداخته شده است. مجموعه‌ی پیش‌رو خاطرات آقای محمد عرب است كه سالیان متمادی با رژیم مبارزه كرده و پس از پیروزی انقلاب در وزارت خارجه مصدر خدمات زیادی بوده است.شیخ المعاونین، لقبی بود که آیت‌الله خامنه‌ای به محمد عرب دادند. 

در 21 بهمن 1363، اعضای سفارت و برخی از سفرا و رؤسای نمایندگی‌های خارجی در تهران، برای عرض تبریک سالروز پیروزی جمهوری اسلامی ایران خدمت آیت‌الله خامنه‌ای رسیدند. در این مراسم سفیر رومانی که در میان بقیه‌ی سفراء و نمایندگان سیاسی کشور‌های خارجی قدیمی‌تر بود و در اصطلاح دیپلماسی شیخ السفرا می‌گویند متنی جهت عرض تبریک ایراد کرد. آیت‌الله خامنه‌ای پس از استماع تبریک سفیر رومانی، به آقای ولایتی و معاونین فرمودند که آقای عرب هم شیخ‌المعاونین ما در وزارت خارجه هستند و از آن تاریخ به بعد این نام برای آقای محمد عرب ثبت شد.

این کتاب زندگینامه و مجموعه خاطرات محمد عرب پیش از انقلاب و بعد از آن و فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی وی و مقامات و سمت‌هایی که داشته است می‌باشد. وی که سالیان متمادی با رژیم شاه مبارزه کرده و پس از پیروزی انقلاب در وزارت خارجه مصدر خدمات زیادی بوده است گفته‌ها و شنیده‌هایی از چگونگی جریان امور در وزارتخانه و کنسولگری‌های ایران در خارج کشور و سایر وقایع مرتبط با زندگی ایشان دارد که می‌تواند گوشه‌ای از تاریخ انقلاب اسلامی را روشن کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات