دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شگفتیهای نهج البلاغه ؛ متن کامل

شگفتی های نهج البلاغه

نویسنده: جرج جرداق
مترجم: فخرالدین حجازی
ناشر: بعثت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 455
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو  ؛ جلد و صفحه اول خط خطی شده

 

مروری بر کتاب

خدا را با علی می‌گذاریم و خود سراپا چشم و گوشیم تا چه گوید و چه شنود و چه بیند و این دو عاشق و معشوق و دو عابد و معبود و دو حبیب و محبوب و دو جاذب و مجذوب، در پرتو یک شراره‌ی عشق راستین چه ارمغانی به انسانیت دهند و در زیر آبشار رحمت بیکرانی که از اوج وحدت ربّانی بر جان پاک زبده‌ترین آفریده‌ی آفریدگار سرازیر می‌شود، چه تراوشی بهره‌ی ما شود و چه قطره‌ایی بر جان تفتیده‌مان فروافتد که زنده شویم و صفا یابیم و برخیزیم و بیفتیم و برجهیم و پرکشیم و بشناسیم و آگاه شویم و برآییم و کمال یابیم و زنده مانیم و هرگز نمیریم و به ابدیت پیوندیم. پس علی را با خدایش تنها می‌گذاریم و خود به تماشا می‌مانیم.

در مقدمه اين كتاب، مباحث و بررسى‌هايى از طرف خود مؤلف (جرج جرداق) نگاشته شده كه عينا و در كمال امانت به پارسى برگردانيده و بعد بر گزيده‌هايى از گفتار نهج‌البلاغه را آورده كه آن‌ها هم ترجمه شده، ولى چون بعضى خطبه‌ها و نامه‌ها را به طور كامل نياورده و به اختصار گذشته بود، بيشتر آن‌ها را به تمام و كمال از روى نهج‌البلاغه به پارسى برگردانيده است.

استاد حجازى در مقدمه مفصل خود، با نثرى فاخر و زيبا، روابط امام على(ع) را با خدا، پيامبران، قرآن، دنيا و آخريت، حكومت، اخلاق، عدالت و... تبيين كرده است. جرج جرداق متفكر مسيحى در اين اثر، گزيده‌اى از نامه‌ها، خطبه‌ها، پيمان‌ها، كلمات و نيز سفارش‌هاى امام على(ع) را درباره اشخاص، مسائل و موضوعات گوناگون، به شيوايى، همراه با توضيحاتى نگاشته است و استاد حجازى نيز همه آن توضيحات را دركمال امانت، به پارسى برگردانده است.

جرج جرداق مي گويد :
جاذبه های کلمات امام علی (ع) شوری در من ایجاد کرد که ۲۰۰ بار نهج البلاغه را مطالعه کردم. نفسی که انسان می کشد گامی است که بسوی مرگ بر می دارد. در نهج البلاغه 53 بار با الفاظ مختلف به واژه قلب اشاره شده است و بيشترين كاربرد آن اجتماعي، اخلاقي ، اعتقادي و تربيتي است. در چند جا به قلب صنوبري اشاره شده است. امام علي در حكمت 108 مي فرمايد به رگ هاي دروني انسان پاره گوشتي آويخته شده است كه شگرف ترين اعضاي دروني اوست و آن قلب است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات