دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شک و شناخت ؛ المنقذ من الضلال

شک و شناخت ؛ المنقذ من الضلال
درحال حاضر موجود نمی باشد

شک و شناخت

نويسنده: ابوحامد محمد غزالی طوسی
مترجم: صادق آئینه وند
ناشر: امير كبير
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 80
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب

المنقذ من الضلال

خداوند بلند مرتبه شما را نیکو هدایت کند و رام حقیقت گرداند که اختلاف مردم در ادیان و مذاهب و اختلاف پیشوایان مذهبی با دسته های فراوان و راههای گوناگون ، دریایی است ژرف که بیشترین مردم در آن غرق شدند و نجات یافتگان این دریا اندک می نماید. هر فرقه ای خود را ناجی و رستگار می پندارد زیرا که هر حزبی به آنچه دارد شادمان است....

غزالی در پی تردید و شک که در او ایجاد شد دچار بحران روحی شد، او در پی شک و تردید و تلاشی که برای رسیدن به حقیقت داشت این کتاب را نوشت.امام محمد غزالی از طریق مناجات های خاصی که داشت توانست انوار الهی را در قلب خویش دریافت کند و حقیقت را دریابد. غزالی این حقایق را در قالب کتب بسیاری درآورد که از مهمترین آنها در باب مسائل عرفانی واخلاقی کتابهای احیاء علوم الدین و کیمیای سعادت است که در اینجا به بعضی از مسائل آن پرداخته شده است.

از آنجا که این عارف بزرگ از لحاظ علمی نیز دارای مقامات عالی بود و سپس بعد از درک این مقامات علمی روی به تصوف و عرفان آورده است و تحولی عظیم در زندگی او رخ داده است . غزالی در 39 سالگی دچار بحران روحی شدیدی شد که همان باعث تحول عظیمی در غزالی شد و تدریس در مدارس نظامیه را رها کرد یعنی از آن جاه و مقام دست کشید و به دنبال شک و تردیدی که در او در مورد حقیقت پیدا شده بود به عزلت و گوشه نشینی پرداخت .

دوره تازه زندگی او 10 سال طول کشید که او دیگر از بحث و جدل فاصله گرفته بود و فهمید که با بحث و جدل به آن حقیقت گمشده خویش نمی رسد و از طریق راه دل است که می تواند به آن دست یابد پس در این دوران بود که او به تصوف روی آورد او می خواست به علم یقینی برسد که هیچ شک و تردیدی در آن راه نداشته باشد.

فهرست

زندگی غزالی
اندیشه غزالی
مقدمه های سفسطه و انکار دانش ها
گروه های فیلسوفان
اقسام دانش هایشان
منطق
طبیعیات
الهیات
علوم سیاست
اخلاق
زیان رد
زیان پذیرش
گفتاری در مذهب تعلیم و جنجال آن
روش صوفیان
پیامبری
سبب نشر علم
و ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات